Home page > Aktuality > AČR zahájila střídání vojáků v operaci EU TM v Mali

AČR zahájila střídání vojáků v operaci EU TM v Mali

 Dnes bylo zahájeno střídání českých vojáků ve výcvikové misi Evropské unie EU TM v Mali. První dvacítka vojáků z nové již 5. jednotky odletělo pod velením kapitána Pavla Kraina v časných ranních hodinách z vojenského letiště v Praze-Kbelích vojenským letounem Airbus do Bamaka, hlavního města Mali. Druhá část z celkem 38členné jednotky je bude následovat v polovině března.

 

Příslušníci 5. jednotky budou pokračovat v zabezpečení ochrany velitelství výcvikové mise EU TM v hlavním městě Bamaku, v provádění doprovodů osob a konvojů. Čtyři vojáci-instruktoři se dále budou na základně Koulikoro přímo podílet na výcviku malijských vojáků. Velitelem 5. Úkolového uskupení AČR v Mali je kapitán Pavel Kraina ze 102. průzkumného praporu z Prostějova. Právě prostějovští vojáci tak vystřídají v Mali vojáky ze 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic, kteří zde působí od počátku září loňského roku.

Většina vojáků z nové jednotky není žádnými nováčky a mají za sebou již službu v zahraničních operacích v Afghánistánu, Kosovu nebo v Bosně a Hercegovině. Mise v Africe však pro ně bude naprosto novou zkušeností.

Mise v Mali přináší jiné výzvy než v Afghánistánu

„Je to pro mě i pro mé vojáky nová zkušenost. Afrika pro nás znamená působení v pro nás nových a náročných klimatických podmínkách, s jakými jsme se ještě při plnění úkolů v zahraničních operacích nesetkali. Zároveň jde o misi Evropské unie, což je pro nás také nová zkušenost a jiné velení na rozdíl například od Afghánistánu,“ uvedl před odletem velitel jednotky kapitán Pavel Kraina, který má za sebou již misi v Afghánistánu, kde působil v Provinčním konstrukčním týmu.

Jednotka podstoupila před vysláním náročnou přípravu, která byla završena závěrečným certifikačním cvičením ve Vyškově „Využili jsme zkušeností předchozích kontingentů, které působili v Mali. Příprava byla zaměřena na úkoly, které budeme plnit při ochraně velitelství mise EUTM, to znamená na eskorty VIP osob, doprovody konvojů a výjezdy jednotky týmu rychlé reakce QRF,“ konstatoval velitel jednotky kapitán Pavel Kraina.

Součástí jednotky je také čtyřčlenná skupina instruktorů - vojáků, kteří se budou na základně Koulikoro, která je vzdálená cca 60 km od hlavního města Bamaka, přímo podílet na výcviku a přípravě malijských vojáků. Naváží zde na činnost svých předchůdců ze „čtyřky“, kteří v únoru společně s instruktory z dalších zúčastněných zemí výcvikové mise EUTM úspěšně ukončili výcvik 600 malijských vojáků 6. GTIA (Groupement Tactique Interarmée – praporního úkolového uskupení). Na jejich nástupce z „pětky“ již bude čekat nová malijská jednotka. Cvičit je budou nejen v taktice či v ovládání zbraní a ve střelecké přípravě, ale i ve zdravotní přípravě a dalších oblastech. Společně s naprosto odlišnými klimatickými podmínkami Afriky a za nutnosti respektování zvyklostí Malijců to bude pro české instruktory nejen výzva, ale také nová a neocenitelná zkušenost.

 

Text a foto: plk. Jana Růžičková

Fotogalerie

Nahoru