Armádní vrtulník pomohl při záchraně dítěte

wp_20170602_13_00_36_pro.jpg
  • 2.6.2017
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Armádní vrtulník v pátek 2.června přepravil specializovaný lékařský ECMO tým i s unikátním vybavením za ohroženým dítětem do Fakultní nemocnice v Ostravě - Porubě.

Armádní vrtulník Mi-17 umožňuje rychlou přepravu ECMO týmu, který při záchraně dětí využívá metodu mimotělní membránové oxygenace (ECMO), do vzdálenějších míst republiky, jako jsou Ostrava, Olomouc, Zlín nebo Brno. Zajištění leteckého transportu prostřednictvím posádek 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích pro ECMO tým Všeobecné fakultní nemocnice v praxi umožňuje zkrátit na minimum dobu, než se dítě kriticky ohrožené na životě dočká zachraňující péče. Páteční transport trval posádce kapitána Kamila Vetchého zhruba 80 minut. Při dosavadních sanitních transportech z moravských nemocnic do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze jde však o značnou časovou prodlevu. Jsou to řádově hodiny. Zkrátit ji může právě nasazení vrtulníků AČR.

Memorandum o spolupráci při zajišťování letecké záchranné služby tohoto druhu podepsali ministři obrany a zdravotnictví Martin Stropnický a Svatopluk Němeček loni v únoru. Vrtulníky z 24. základny dopravního letectva tak vedle zajišťování záchranné služby v Plzeňském, Karlovarském a Jihočeském kraji, přepravy transplantačních týmů IKEM, pomáhají i nejmenším pacientům.

Metoda ECMO

Mimotělní membránová oxygenace (ECMO) je metoda, která slouží ke kontrolované výměně plynů mimo organizmus po nezbytně nutnou dobu, pokud tuto funkci nemohou vykonávat plíce. Touto výměnou plynů je míněno okysličování krve a odstraňování CO2. Tato metoda se používá tehdy, když jsou vyčerpány možnosti klasické umělé plicní ventilace. ECMO tým tvoří většinou 7 osob (dětský intenzivista, kardiovaskulární chirurg, perfuzionista, instrumentářka a sestry specialistky).

Text: kpt. Zuzana Špačková

Foto: pplk. Václav Bělec

Fotogalerie