Celá 2. strážní rota je zpátky v ČR, rotace vojáků v Bagrámu dokončena

p1120741.jpg
  • 31.10.2014
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Ve čtvrtek 30. října v odpoledních hodinách přistál na letišti v Praze-Kbelích vojenský speciál s příslušníky 2. strážní roty BAF na palubě. Návratem velitele jednotky kapitána Jiřího Pazděry a posledních padesáti vojáků bylo ukončeno střídání českých vojáků na základně Bagrám v afghánské provincii Parwan. Vojáci zde zodpovídali za ochranu jedné z nejdůležitějších aliančních základen v Afghánistánu.

Vojáky na letišti přivítal zástupce ředitele Společného operační centra MO brigádní generál Petr Mikulenka společně s veliteli domovských jednotek ze 4. brigády rychlého nasazení.

Za půl roku nasazení v afghánské provincii Parwan vojáci odvedli obrovský kus práce, za což velitel jednotky kapitán Jiří Pazděra společně s praporčíkem Davidem Lavičkou obdrželi před odletem z Afghánistánu jedno z nejvyšších amerických vyznamenání - Bronzovou hvězdu. Společně s nimi byli oceněni i další vojáci z jednotky.

Tragická ztráta pěti vojáků jednotku semkla

„Za dobu půlročního působení strávili vojáci mimo základnu více než sedm tisíc hodin. Každá četa prošla bojovým kontaktem,“ popisuje velitel jednotky kapitán Pazděra náročnost operačního tempa krátce po příletu do České republiky. „Výsledkem naší činnosti bylo, že v situaci, kdy před tím rok od roku narůstaly raketové útoky, se nám za dobu našeho působení podařilo tento trend zvrátit a dostali jsme se do čísel, která jsou nižší než v předchozích letech,“ dodává kapitán Pazděra. Činnost jeho jednotky bohužel poznamenala tragická ztráta pěti vojáků po útoku sebevražedného atentátníka v červenci. „Museli jsme se všichni semknout a pracovat dál na splnění úkolu. Tato událost nás nesměla složit,“ vzpomíná velitel na nejnáročnější okamžiky mise.

Jejich úkoly převzala v pořadí již 3. strážní rota. Vojáky ze dvojky nyní čeká povinné lékařské vyšetření, vybalování materiálu a zasloužených pět dnů volna. V pátek 7. listopadu se v Praze v Národním památníku na Vítkově všichni zúčastní slavnostního nástupu, kde obdrží medaile za službu v zahraniční operaci. Mnohé z nich bezprostředně poté čeká náročná příprava na certifikační cvičení do aliančních jednotek rychlé reakce, tzv. NATO Response Force.

Text a foto: plk. Jana Růžičková

Fotogalerie