Na kbelském letišti se natáčel film

20160203-foto3716n-v-dece-zabalen-lehce-oden-herec-oldrich-keiser-u-letounu-lisunov-li-2.jpg
  • 3.2.2016
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Letecká základna se stala v tomto týdnu místem, kde vznikaly některé záběry z chystaného filmu Masaryk. Připravované dvouhodinové historické drama producenta Rudolfa Biermana o někdejším československém diplomatovi Janu Masarykovi vzniká pod vedením režiséra Juliuse Ševčíka.

Samotnému natáčení v prostorách vojenské základny předcházelo několik  týdnů plánování a příprav ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem, zastoupeným Leteckým muzeem v pražských Kbelích. Letoun Lisunov Li-2, u kterého vznikalo mnoho záběrů, bylo potřeba přemístit, natřít některé části a zretušovat vše, co by letounu ubíralo na důvěryhodnosti. Další záběry se pak natáčely v interiéru letounu Iljušin Il-14 v areálu Leteckého muzea. Scény zobrazující mobilizaci se s použitím exponátů VHÚ v prostorách základny natáčely již v loňském roce.

Obr.3716: V dece zabalen lehce oděn herec Oldřich Keiser u letounu Lisunov Li-2
Obr.3716: V dece zabalen lehce oděn herec Oldřich Keiser u letounu Lisunov Li-2

Jakmile byly přípravy hotovy, přišel na řadu filmový štáb a mnoho herců  zvučných jmen. V česko-slovenském snímku se kromě jiných představí Karel Roden, co by Jan Masaryk a Oldřich Kaiser, kterého filmaři obsadili do role Eduarda Beneše.

"Je to nejdůležitější téma v našich dějinách, nemáme o něm hezký film  a týká se to jak Česka, tak Slovenska. Náš film by měl nabídnout komplexnější pohled na mnichovskou dohodu. Je otázkou, zda vůbec lze mnichovskou dohodu považovat za prohru, nebo nikoliv, jestli to náhodou nebylo řešení, které bylo v dané situaci nejméně tragické," řekl režisér Ševčík.

V Masarykovi se tvůrci chtějí dotknout choulostivých témat jako je absence  národní identity a odvahy. Zajímá je i nezáviděníhodné postavení, v němž se po válce ocitl Jan Masaryk. „Nechceme řešit jeho smrt, která stále budí rozpaky a otázky. Pro nás to nebyla sebevražda. Chceme vyprávět lidský příběh. O bývalém alkoholikovi se sklonem k maniodepresím, který si je vědom svých slabostí i mimořádných schopností. O chlapovi v neřešitelné situaci a o národu, který byl rozdělený na dvě půlky," vypočítává režisér.

Obr.3717: Filmový štáb na kbelském letišti (film Masaryk, zimní natáčení)
Obr.3717: Filmový štáb na kbelském letišti (film Masaryk, zimní natáčení)

O tom, že profese herce není nijak lehká, svědčí i natáčení na letištní  ploše, po které se herci v mrazivém počasí pohybovali pouze v tenkém oděvu. Záběry, které se zde v lednovém chladném počasí vznikaly se ve filmu odehrávají v letním období.

Režisér Ševčík má za sebou zatím dva filmy. Experimentálně laděný Restart  a thriller s Dagmar Havlovou Normal. Původně na letošek hlásil britskou krimi podle knihy Ruth Randallové, nakonec točí Masaryka, jehož premiéru plánuje na příští rok.

Obr.3718: Retuše filmařů na letadle Lisunov Li-2

Obr.3719: Filmové rekvizity (historický automobil)

Obr.3720: Filmový štáb u letounu Lisunov Li-2

Obr.3721: Práce zvukaře

Obr.3722: Příprava záběru u vchodu letounu Lisunov Li-2

Obr.3723: Herec Oldřich Keiser v roli Eduarda Beneše na schůdkách Lisunovu Li-2

Obr.3724: Natáčení filmu Masaryk (schéna u Lisunovu Li-2)

Obr.3725: Natáčení filmu Masaryk (osvětlení schény u letounu Lisunovu Li-2)

Obr.3726: Práce kameramana (film Masaryk, podvozek Lisunovu Li-2)

Text & foto: kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Uveřejněno: 3.2.2016 (24.zDL), Upraveno: 04.05.2016


Podobné články a odkazy

  • Pražská muzejní noc úspěšná (13.6.2011) - Osmý ročník Pražské muzejní noci přilákal do Armádního muzea Žižkov i Leteckého muzea Kbely davy zájemců, které zajímala vojenská technika minulosti i současnosti.
  • CSFD: Masaryk (2016) - Informace o filmu na stránkách Česko-Slovenské filmové databáze.
  • FDb.cz: Masaryk (2016) - Informace o filmu na stránkách Filmové databáze.
  • ČT: Události v kultuře: Film Masaryk - Dva roky, které předcházely druhé světové válce, ukáže v novém česko-slovenském filmu "Masaryk" režisér Julius Ševčík.

Sdílet článek přes:  

  Linkuj.cz  |  

  Facebook  |  

  Google  |  

  Digg  |  

  Twitter