Tradiční CIAF přilákal desetitisíce diváků

letocsni-ciaf-prilakal-desetitisice-fanousku-letectvi.jpg
  • 4.9.2016
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Letecká přehlídka CIAF v Hradci Králové zahájila v sobotu 3. září za velkého zájmu návštěvníků svůj 23. ročník. Tradičně nabídla kompletní průřez leteckou technickou od historických strojů z první světové války až po moderní nadzvukové stíhací stroje. Řadou letecké i pozemní techniky se zde prezentovala také Armáda České republiky.

Zahájení letošního ročníku se společně s řadou dalších hostů ujal i brigádní generál Jaromír Šebesta, velitel Vzdušných sil AČR: „Česká armáda je zde tradičně zastoupena jak leteckou technikou, tak i pozemní technikou. Největší důraz je letos kladen na zabezpečení letové akce, máme zde patnáct letounů na statické a dynamické ukázky a kolem čtyřiceti kusů pozemní techniky a je zde téměř sto padesát osob, kteří se podílejí na zabezpečení CIAFu.“

Armáda České republiky pravidelně přiváží i pozemní techniku, v tomto případě mimo jiné i polní nemocnici, která se používá na misích, ale i kontejnerovou márnici, lékárnu, zubní ordinaci a sanitku. „Zubní ordinace je kompletně vybavená; má rentgen, ultrazvuk. Polní nemocnice nevyjíždí jen na vojenské operace, ale také na humanitární mise. Je v provozu pro vojáky i civilní obyvatelstvo,“ řekla Hana Kramářová z hradecké polní nemocnice.

Vrtulníky Mi v záchranné operaci
Pro milovníky helikoptér byla nachystána řada ukázek v podobě záchranných operací ze stroje Mi-171 za doprovodu a bedlivého dozoru Mi-24. Představeno tak bylo i záchranářské umění v podobě operací SAR (search and rescue), kdy byl „sestřelený pilot“ nalezen a zachráněn vytažením na palubu v záchranném vaku.

Na diváky čekala po oba dva dny letecká show, na které kromě techniky AČR nechyběla ani ukázka vysoké pilotáže a akrobacie. Mezi tradiční účastníky patří Baltic beets na strojích L-39, Flying Bulls, či ukázka krásy bezmotorového létání v podobě uskupení, které létá již více než třicet let. Očovski Bačovia na Blanících jsou nejstarší akrobatickou skupinou na větroních, kteří pravidelně těší diváky u nás, i v zahraničí. Pro milovníky silných strojů nechyběla ukázka stroje SU-27, či legendárního letounu Mig 15, který byl součástí vzdušných sil i v tehdejším Československu.

Závěr patřil historickým ukázkám v podobě vzdušného souboje letounu Fokker Dr-1 a stroje Sopwith Camel. Rytíři nebes, jak se toto unikátní uskupení jmenuje, simuluje především souboje legendárního barona Manfreda von Richthofena alias Rudého Barona. Jde tedy o souboje, které mají historický základ dle dochovaných záznamů.

Text: Michal Voska, army.cz

Foto: Jan Kouba

Fotogalerie