TFA aneb Nejtvrdší hasič přežije

img_5696_2.jpg
  • 20.9.2017
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Soutěž TFA, jejíž název pochází z anglického Toughest Firefighter Alive a volně se překládá jako Nejtvrdší hasič přežije, je jedna z nejextrémnějších sportovních soutěží, simulujících zátěž při reálném zásahu. Letošní ročník soutěže, která je velice oblíbená i mezi vojenskými hasiči, se konal dne 20.září u 24.základny dopravního letectva Praha-Kbely.

Povolání hasiče bude vždy patřit mezi povolání, která jsou pro nás všechny velmi důležitá a nepostradatelná. Práce hasičů bývá poměrně fyzicky i psychicky náročná. Také vyžaduje otrlejší povahu, kterou jen tak něco nerozhodí. Jejich nepostradatelnou výbavou je perfektní zdravotní stav, emoční a duševní vyspělost, ale především, musí být kvalitně připraveni po fyzické stránce.

V rámci zvyšování kondice a fyzické zdatnosti se v Armádě, a potažmo též v České republice, koná řada soutěží družstev a jednotlivců, kde si ti nejlepší z nejlepších měří své síly. Zatímco předchozí ročníky armádní soutěže hasičů byly zaměřeny víc na souhru týmu, letos záleželo na výkonu jednotlivců. Drsnou zkoušku hasiči absolvují v třívrstvém zásahovém obleku, zásahové přilbě, zásahové obuvi a s kompletním dýchacím přístrojem bez masky, což představuje zhruba pětadvacet kilogramů. 

Hasiči letištní hasičské jednotky v pražských Kbelích hostili celkem 45 soutěžících z osmnácti hasičských jednotek napříč všemi útvary celé armády.  Z nich jsou sestaveny družstva po třech soutěžících. Každý běží jednotlivě, hodnotí se nejprve časy jednotlivců a pak výsledný čas celého družstva. Trať je rozčleněná do několika úseků, v nichž soutěžící plnili disciplíny, které prověřují fyzickou zdatnost hasičů. Disciplíny jsou v předepsaném pořadí bez stanoveného časového limitu. 

„Každý soutěžící musí nejprve rozvinout tři spojené požární hadice na délku pětapadesát metrů a následně dvě hadice sbalit do beden. Dále jsou disciplíny, které prověří fyzickou zdatnost.  30 krát udeřit obouruční palicí v takzvaném hammer boxu, překonat dva metry vysokou bariéru, prolézt tunelem, přemístit 70 kilogramů těžkou figurínu do stanovené vzdálenosti a přenést vytyčenou trasou dva plné kanystry.“ popsal členění tratě velitel letištní hasičské jednotky kapitán Kamil Zelený a dodal: „Pak musí soutěžící zdolat trať se dvěma přenosnými žebříky. Ty musí nejprve spojit a na konci tratě postavit do vyznačeného místa k lezecké stěně a proběhnout cílem.“

Soutěž je náročná po všech stránkách, mnozí si sáhnou na dno svých vlastních sil. Je třeba síly, dynamiky, vytrvalosti a schopnosti pracovat se zakyseleným tělem. Stává se často, že se do nohou vyplaví při zátěži mnoho kyseliny mléčné, když soutěžící nedýchá správně. To pak člověk cítí jako pálení nebo těžké a bolavé nohy, kterým nevládne. Proto na každého soutěžícího jeho kolegové při závodu křičí: „ Dýchej, dýchej!“  Na dýchání je třeba se soustředit.

TFA je soutěž o rychlosti. Při záchranné akci je naopak potřeba všechno dělat s rozvahou. Soutěž TFA se koná jednou za rok. Loňský rok byli organizátory hasiči z Pardubic a příští rok se klání bude odehrávat ve Staré Boleslavi. Ve Kbelích v soutěži jednotlivců zvítězil četař Josef Řeháček s časem 4:55. Ve družstvech se nejlépe umístili hasiči z Vojenské Hasičské Jednotky Týniště nad Orlicí. Soutěž nabízí nejen poměření fyzické zdatnosti soutěžících. Jde zejména o skvělou atmosféru, která přátelské setkání drsných chlapů neodmyslitelně doprovází.

Fotogalerie