Třetí letecká jednotka zamířila na Sinaj

p1110543.jpg
  • 10.11.2014
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

V neděli 9. listopadu krátce po páté hodině ranní odstartoval z vojenského letiště v Praze-Kbelích vojenský letoun CASA C-295 M. Letoun s dvanácti muži na palubě zamířil na svou šestiměsíční misi na Sinajský poloostrov, kde vystřídá stávající jednotku, která zde působí od května tohoto roku.

Nová, v pořadí již třetí jednotka, bude pod velením majora Miloše Domina z 24. základny dopravního letectva pokračovat s letounem CASA v následujících šesti měsících v plnění transportních a přepravních úkolů v rámci mise MFO (Multinational Force and Observers).

„Příprava jednotky proběhla standardním způsobem a bez nejmenších problémů,“ konstatoval před odletem velitel jednotky major Miloš Domin, který v armádě působí již od roku 1987, a není, co se týče zkušeností, rozhodně žádným nováčkem. Za dobu služby ve vzdušných silách létal na různých typech letounů od nadzvukového letounu Mig-21, přes bombardovací a bitevní letoun Su-22, dopravní letoun An-26, až se nakonec po zavedení letounů CASA do výzbroje AČR přeškolil na tento typ letounu. „Při přípravě jsme čerpali ze zkušeností od předcházejících jednotek. Byli jsme také na stáži i v místě nasazení, víme tedy, v jakém prostředí a podmínkách budeme působit a na co se připravit,“ uvedl major Domin. Nová i předchozí jednotka spolu budou navíc souběžně působit téměř dva týdny v rámci předávání operačního úkolu a seznamování se s letovými prostory.

Hlavním úkolem české letecké jednotky na Sinaji je zajišťovat monitorovací lety nad egypsko-izraelskou hranicí a přepravu osob a materiálu mezi stanovenými destinacemi. Čeští vojáci od 4. listopadu 2013, tedy od počátku svého působení na Sinaji, uskutečnili ve prospěch mise MFO celkem 441 letů. Ve vzduchu strávili čeští piloti přes 585 hodin a přepravili více než 10 366 osob a téměř 240 tun materiálu. Létali v pro nás naprosto nezvyklých klimatických podmínkách, jiném prostředí, kdy jim poušť nedává mnoho příležitostí ke snadné orientaci v prostoru tak, jako tomu je běžně při letech nad Českou republikou či evropskými státy. Museli se vypořádat i s pouštními bouřemi. Vše zvládli a jejich bezchybná a profesionální činnost nezůstala bez odezvy. Velení mise MFO si cení nejen profesionality českých vojáků, ale také přepravních schopnosti letounu, které jim v mnoha případech usnadnily plnění stanovených úkolů.

„S působením jednotky na Sinaji počítáme i v následujících letech. V mandátu na roky 2015 a 2016 je tato jednotka zahrnuta,“ nastiňuje nejbližší budoucnost zástupce ředitele Společného operačního centra MO brigádní generál Petr Mikulenka. „Pro piloty a letový personál je to neocenitelná zkušenost,“ dodává.

Předpokládaný návrat 2. jednotky do České republiky po předání operačního úkolu je 18. listopadu 2014.

Text a foto: plk. Jana Růžičková

Fotogalerie