Home page > Aktuality > 30. výročí zahájení provozu Letecké záchranné služby AČR v Líních

30. výročí zahájení provozu Letecké záchranné služby AČR v Líních

Za tři desetiletí přepravila vojenská letecká záchranná služba  přes 20 tisíc pacientů. Tým špičkových záchranných profesionálů pracuje nepřetržitě. O tom se ve čtvrtek 28. dubna 2022 přesvědčili účastníci setkání při slavnostním zahájení. Ostrý vzlet „červeno-bílého sokolíka„ W-3A Sokol tím byl jasným příkladem. Tady se provoz nikdy nezastaví.

Leteckou záchrannou službu pro Plzeňský a Karlovarský kraj zajišťuje Odbor letecké záchranné služby a urgentní medicíny AČR a 24. základna dopravního letectva Praha-Kbely.

Akce se zúčastnili významní příslušníci AČR, ale také bývalý a současní zaměstnanci.  Společně zavzpomínali na uplynulá léta letecké záchranné služby.

Tato třicítka je výjimečným mezníkem provozu Letecké záchranné služby Armády České republiky. Jsem rád, že mám možnost pracovat v partě, která denně zachraňuje lidské životy. Chtěl bych poděkovat všem bývalým i současným kolegům zdravotnického i leteckého personálu, ale také pracovníkům štábu, bez kterých bychom tuto práci nikdy nemohli poskytovat takto kvalitně,“ zmínil plukovník gšt. Zdeněk Pašek, náčelník odboru při úvodním proslovu.

Létající sanitka W-3A Sokol

Letecká záchranná služba musí být včas na správném místě. Posádku leteckých záchranářů tvoří dva piloti, palubní technik, lékař a sestra nebo záchranář. Tento tým je dokonale sehraný, avšak bez perfektně připravené letecké techniky se záchranáři neobejdou. Vrtulníky typu W-3A Sokol létají až dvousetkilometrovou rychlostí a dokáží přepravit až dva pacienty najednou. Další letecká technika kbelské základny je využívána pro převoz tkání a orgánů (MEDEVAC), zraněných vojáků ze zahraničí (STRATEVAC) či hotovost letecké a pátrací služby SAR.

„V Líních máme celkem šest vrtulníků. Jeden je v plné pohotovosti pro LZS každý den ve dne v noci. Naši piloti a palubní technici jsou s posádkou vojenských zdravotníků v dokonalé souhře už 24 let. Jsou pevně provázáni s celým záchranným týmem. Děkuji všem, kteří se podíleli a podílejí na provozu letecké záchranné služby. Přes 16 tisíc letových hodin a více než 20 tisíc zachráněných či bezpečně přepravených pacientů jsou více než výmluvná čísla. Děkuji za Vaši práci,“ dodává plukovník gšt. Josef Kořínek, velitel  křídla 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely.

Pozdrav gripenů, letové ukázky a prohlídka záchranných vrtulníků MI-2, MI-17 a W-3A Sokol

Oslavu 30. výročí zahájil průlet letounů JAS-39 Gripen. Dále následovaly dynamické letecké ukázky pod taktovkou display pilotů 24. zDL Praha-Kbely pplk. Petra Šafaříka a kpt. Antonína Petrů.  Nechyběla ani ukázka práce výcvikového střediska TCCC včetně komentované prohlídky stanoviště LZS AČR. Bylo možné si prohlédnout i transportní lůžko PTU, které je pro případy strategických odsunů ze zahraničí zakomponováno do letounů Airbus A-319 a Casa C-295.

Fotogalerie

Nahoru