6. leteckou jednotku CASA ocenil velitel sil MFO

3_oceneni_6-casa_sinaj_1.jpg
  • 13.6.2016
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

V neděli 12. června ocenil generálmajor Denis Thompson, velitel mnohonárodních sil a pozorovatelů na Sinaji (MFO - Multinational Force and Observers) příslušníky 6. letecké jednotky CASA úkolového uskupení AČR MFO Sinaj za profesionální nasazení a obětavost při plnění úkolů operace, která měla za cíl přesunout příslušníky MFO ze základny El Gorah.

Jen několik dní poté, co 16. května 2016 převzali operační úkol na Sinaji, museli příslušníci 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely řešit náročný úkol. V posledních několika měsících se bezpečnostní situace v okolí základny El Gorah na severovýchodním Sinaji zhoršila následkem aktivit povstalců. Časté dopady střel z ručních zbraní a operace egyptských ozbrojených sil k potlačení aktivit povstalců v bezprostřední blízkosti základny vedly velitele sil MFO k rozhodnutí o přesunu části personálu základny, při které využil schopností letounu vzdušných sil AČR C 295M CASA, který je v jeho podřízenosti od roku 2013.

Ve dnech 22. až 24. května provedly osádky letounu CASA během 33 hodin celkem 7 přeletů při kterých přepravily celkem 385 příslušníků MFO a 8,6 tun materiálu do prostoru klidnějšího jižního Sinaje. Nejen osádky letounu ale i příslušníci pozemního personálu jednotky tak prošli náročnou zatěžkávací zkouškou, při které byla zajištěna nepřetržitá činnost letounu CASA po celou dobu operace. Letoun CASA tak prokázal svou kvalitu a připravenost a v náročných klimatických a geografických podmínkách sinajského poloostrova při teplotách přesahujících 40 °C bez jediné závady.

Text a foto: army.cz

Fotogalerie