AČR střídá jednotku v misi MFO na Sinaji

img_2302.jpg
  • 14.5.2014
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Ve středu 14. května v časných ranních hodinách odstartoval z vojenského letiště v Praze-Kbelích vojenský letoun CASA C-295 s 11 muži na palubě. Jeho cílovou destinací je Sinajský poloostrov, kde vystřídá v následujících dnech stávající jednotku v misi MFO (Multinational Force and Observers), která zde působí pod velením podplukovníka Milana Laniaka od listopadu loňského roku.

Celkem jedenáct příslušníků letového a pozemního personálu 2. jednotky pod velením podplukovníka Radima Ulricha, stávajícího velitele 242. transportní letky z 24. základny dopravního letectva, bude na Sinaji pokračovat v prvním úspěšném operačním nasazení letounu CASA v zahraniční operaci. Na Sinaji bude působit následujících šest měsíců.

„Jsme již druhou jednotkou, zhruba tedy víme, co nás v místě čeká. Absolvovali jsme přímo na Sinaji v lednu stáž a měli jsme tak možnost se seznámit jak se specifickými podmínkami v místě, tak s prostředím, kde budeme působit,“ zkonstatoval před odletem velitel jednotky podplukovník Radim Ulrich, který má již se specifickými letovými úkoly řadu zkušeností, a to ať již z řady mezinárodních cvičení, či například z přepravy koní Převalského do Mongolska, kterou zabezpečoval. „Samozřejmě máme i informace od našich kolegů, kteří na Sinaji působí od loňského roku. Navíc spolu budeme téměř 14 dní působit souběžně, kdy si budemepředávat operační úkol a rovněž se budeme detailně seznamovat s letovými prostory. Věřím tedy, že na vše, co se dalo předvídat, jsme připraveni,“ uzavřel podplukovník Ulrich.

Jeho jednotka tak plynule naváže na práci týmu podplukovníka Laniaka, který zde přes půl roku zajišťoval monitorovací lety nad egyptsko-izraelskou hranicí a přepravu osob a materiálu mezi stanovenými destinacemi. Od počátku své činnosti na Sinaji uskutečnili čeští vojáci s letounem CASA ve prospěch mise MFO na 195 letů. Ve vzduchu strávili více než 273 hodin a přepravili na 4600 osob a přes 108 tun materiálu. To vše zvládli bez nejmenšího zaváhání v pro Středoevropany nezvyklém pouštním prostředí, v naprosto odlišných klimatických podmínkách, kde nechyběly ani písečné bouře či pro tuto oblast vzácný sníh. „Činnost našich pilotů a obslužného personálu je a byla doposud velmi pozitivně hodnocena z nejvyšších míst velení mise MFO a letoun CASA se svými přepravními schopnostmi zde sklízí slova chvály. Věřím, že tomu tak bude i nadále,“ konstatoval před odletem zástupce ředitele Společného operačního centra MO brigádní generál Petr Mikulenka, který se 22. května zúčastní na Sinaji slavnostního nástupu 1. jednotky, jejíž vojáci zde obdrží od velení mise MFO ocenění za svou službu. Předpokládaný návrat 1. jednotky do České republiky po předání operačního úkolu je 25. května 2014.

Vláda České republiky schválila vyslání transportního letounu CASA do mise MFO 2. října 2013, následně potom tak učinily obě komory Parlamentu ČR.

Česká republika se na Sinajském poloostrově angažuje v rámci mise MFO od roku 2009, kdy do struktur mise začala vysílat štábní důstojníky.

V současné době tak na Sinaji působí celkem 14 českých vojáků, 3 ve štábu mise MFO a 11 příslušníků letového a pozemního personálu s letounem CASA.

Letoun CASA působí na Sinajském poloostrově od 4. listopadu 2013.

Text: plk. Jana Růžičková

Foto: pplk. František Cvan

Fotogalerie