Afghánské poklady se za pomoci armády vrátily do Kábulu

11_1402.jpg
  • 26.10.2016
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Dne 14. října přistál na mezinárodním letišti v Kábulu armádní letecký speciál, na jehož palubě byla část exponátů kábulského muzea. Tyto předměty byly součástí výstavy probíhající od února do září v pražském Náprstkově muzeu. Po ukončení výstavy jsou exponáty za asistence českých vojáků v Kábulu navráceny zpět do Národního muzea Afghánistánu.

Výstava s názvem Afghánistán - zachráněné poklady buddhismu byla obohacena o originální afghánské artefakty zaměřené na ukázky buddhistického umění a předměty dokumentující život v Afghánistánu v období prvního až devátého století našeho letopočtu.

Kromě podkladů buddhismu a exponátů spojených s kulturou daného období byla výstava doplněnapředměty spojenými s působením českých vojenských misí v Afghánistánu. Ty byly zapůjčeny Vojenským historickým ústavem a představily nelehkou situaci v Afghánistánu po pádu hnutí Taliban. Cílem výstavy bylo současně i poděkování Armádě ČR za spolupráci se zajištěním dopravy a bezpečnosti při přepravě artefaktů v komplikovaném prostředí afghánské metropole.

Péči o exponáty během vlastní dopravy, vyjednávání o zapůjčení a navrácení afghánským historikům zabezpečoval autor výstavy Ĺubomír Novák. „Čeští odborníci před samotnou výstavou provedli restauraci a konzervaci uměleckých děl, čímž přispěli k záchraně kulturního bohatství Afghánistánu. Díky naší pomoci bude možné tyto poklady předvést i dalším generacím,“ uvedl autor výstavy.

Autor: nadporučík Martin Škvařil, tiskový a informační důstojník 13. úkolového uskupení

Fotogalerie