Armáda je připravena provozovat LZS v Jihočeském kraji

img_3405_2.jpg
  • 1.12.2016
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

1.12. krátce po poledni v areálu posádky Bechyně představili ministr obrany Martin Stropnický a zástupce náčelníka Generálního štábu - náčelník štábu generálporučík František Malenínský, jak bude Armáda České republiky zajišťovat provoz Letecké záchranné služby na území Jihočeského kraje. O připravenosti armády se přesvědčili zástupci Jihočeského kraje, poslanci, senátoři a další pozvaní hosté.

V souladu s rozhodnutím vlády bude armáda zajišťovat Leteckou záchrannou službu v Jihočeském kraji od 1. ledna 2017. Příslušníci 24. základny dopravního letectva a Centra letecké záchranné služby tak budou působit ze dvou míst pro území tří krajů - Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj. Prvním místem je Plzeň-Líně a novým působištěm se stává Bechyně.

„Armáda je pro ostrý start připravena naprosto stoprocentně. Přesvědčil jsem se o tom na vlastní oči při simulované ukázce, včetně startu vrtulníku po aktivaci, při samotném zásahu posádky, naložení raněného a odletu do příslušného traumacentra v Českých Budějovicích,“ řekl po prezentaci ministr obrany Martin Stropnický a dodal, česká armáda je se svými schopnostmi připravena fungovat hned první vteřinu nového roku.

„Obyvatelům Jihočeského kraje, pokud měli během posledních měsíců nějaké pochybnosti, bych chtěl jejich obavy rozptýlit a ubezpečit je, že armáda jim poskytne pomoc na té nejvyšší úrovni, jaké je schopna, a to znamená na té nejvyšší,“ dodal ministr Stropnický.

Jeho slova potvrdil i zástupce Generálního štábu - náčelník štábu generálporučík František Malenínský. „Pro armádu to znamená, že splnila úkol, který jí byl uložen vládou České republiky v březnu tohoto roku, a to připravit další stanoviště pro Leteckou záchrannou službu v Jižních Čechách. Provedli jsme přípravy, spočítali všechny náklady, analyzovali jsme počty lidí, které jsme schopni pro tuto službu vyčlenit,“ informoval generál Malenínský.

Dále upřesnil, že Armáda České republiky v tuto chvíli provádí veškeré generálky šesti vrtulníků W3A-Sokol a ke konci prosince letošního roku budou připraveny čtyři plně provozuschopné vrtulníky, které budou od 1. ledna 2017 zajišťovat Leteckou záchrannou službu pro Jihočeský kraj.

Provozování Letecké záchranné služby spadá pod Agenturu vojenského zdravotnictví Armády České republiky. „Zajištění provozu Letecké záchranné služby tady v Bechyni, to neznamená jen zajištění druhého stanoviště, ale v té přípravné fázi to pro nás znamenalo i rozšířit početní stavy lékařského i nelékařského personálu z vlastních řad, ale zajistit i smluvní vztahy lékařů a zdravotníků bývalé jihočeské záchranky,“ konstatoval brigádní generál Zoltán Bubeník, ředitel Agentury vojenského zdravotnictví AČR a dodal, že armáda má s poskytováním letecké záchranky dlouholeté zkušenosti právě ze svého prvního stanoviště, z letiště Plzeň-Líně.

Text: Jana Deckerová

Fotogalerie