Home page > Aktuality > Armáda zabezpečila přepravu humanitární pomoci do záplavami postiženého Íránu

Armáda zabezpečila přepravu humanitární pomoci do záplavami postiženého Íránu

Ve čtyři hodiny ráno startoval armádní letoun CASA C-295 M z kbelského letiště s téměř 4 tunami materiálu humanitární pomoci. Česká republika odesílá humanitární pomoc do Íránu pro lidi postižené povodněmi.

Devastující povodně zasáhly Írán na konci března. Povodně zasáhly 28 z 31 íránských provincií. 8. dubna 2019 požádal Írán prostřednictvím Evropského koordinačního centra pro mimořádné události (ERCC) o humanitární pomoc státy EU. Požadavek se týkal hlavně materiálu pro postižené obyvatelstvo (stany, spací pytle, kuchyňské sety) a techniku pro likvidaci následků povodní (elektrocentrály, čerpadla, čluny, nakladače apod.).

Armádní transportní letou přepraví do postižených oblastí 3800 kilogramů nákladu, což je 16 palet s materiálem, o který Teherán požádal. Česká republika posílá do Íránu celkem 16 ks elektrocentrál, 16 ks kalových čerpadel, 480 přikrývek, 96 spacích pytlů s vložkou a 16 stanů. Všechen tento materiál pochází z Národní základny humanitární pomoci, která se nachází v areálu Skladovacího a opravárenského zařízení Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu.

Společně s humanitární pomocí letí na místo také dva styční důstojníci Hasičského záchranného sboru ČR, kteří zajišťují doprovod a předání humanitární pomoci. Oba mají s organizací humanitární pomoci v zahraničí četné zkušenosti.

Na letišti v Teheránu by měl vojenský letoun dosednout v odpoledních hodinách. Zde bude čekat vedoucí zastupitelského úřadu v Íránu, pan Svatopluk Čumba, který pomůže s předáním pomoci Íránskému Společenství Červeného Půlměsíce.

Povodně se označují v Íránu za nejhorší za posledních 70 let. V provizorním ubytování je 220 tisíc Íránců. Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce odhadla, že humanitární pomoc nyní v Íránu potřebují dva miliony lidí.

 

Fotogalerie

Nahoru