Armádní Sokol otevírá nový heliport

20151214-foto3660n-stary-a-novy-heliport-fn-plzen.jpg
  • 14.12.2015
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Pondělí čtrnáctého prosince. Významné datum plzeňské Letecké záchranné služby, která se svým vrtulníkem W-3A Sokol poprvé přistála na novém heliportu Fakultní nemocnice Plzeň. Jde o nejmodernější heliport v republice.

Přesně v deset hodin dopoledne poprvé dosedl vojenský vrtulník kbelské  základny na novém heliportu plzeňské Fakultní nemocnice. Nový heliport zkrátí dobu transpotru pacientů ve vážném stavu až o čtvrt hodiny.

„Máme velice dobře fungující systém přednemocniční péče. Letecká záchranná  služba je jedna z nejlepších v tomto státě. Vojáci se svými vrtulníky mohou sednout takřka kdekoli a pacienta k nám přivést ve velice krátkém čase. A právě ten čas od okamžiku, kdy si pacienta od leteckých záchranářů přebereme, až do místa na sále, je to, co musíme zkrátit. Tímto heliportem se nám to rozhodně podaří.“ řekl v úvodním slově ředitel nemocnice Václav Šimánek.

Obr.3660: Starý a nový heliport FN Plzeň
Obr.3660: Starý a nový heliport FN Plzeň

„Plzeňský heliport je naprosto perfektní, má nadstandardní rozměry,  je dobře osvětlen. Výhodou je též jeho zhruba patnáctimetrová výška, je tedy velmi dobře vidět z dálky.“ popisuje první přistání na novém helipotru velitel vrtulníkové letky podplukovník Peter Smik a dodává: „Heliport je osazen velmi moderními světelnými návěstidly přibližovacího systému APAPI. Při takzvaném zakličování si můžeme nastavovat intenzitu světel. Čím více pilot zakličuje, tím více se intenzita světel zvýší. Další z výhod nového helipotru je jeho vyhřívání. Je tedy připraven 24 hodin denně i v zimních podmínkách. To je pro přistání zásadní.“

W-3A první přistání na novém heliportu FN Plzeň
Obr.3661: W-3A první přistání na novém heliportu FN Plzeň

FN Plzeň má status traumacentra a z něj vyplývá, že musí mít hlavní  heliport i pro noční přistávání a jeden záložní heliport. Dosavadní heliport je od budovy s urgentním příjmem vzdálen několik stovek metrů. „Když přiletí vrtulník letecké záchranné služby, musí se pacient nejdříve přeložit z vrtulníku do sanitky, ta s ním přejede k urgentnímu příjmu, kde se pacient znovu překládá a odváží na příjem. To je dnešním dnem minulostí.“ uvedl velitel odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny plukovník Michal Mareček.

První přistání a vzlet sledovalo mnoho novinářů (FN Plzeň)
Obr.3662: První přistání a vzlet sledovalo mnoho novinářů (FN Plzeň)

„Nový heliport má bezprostřední návaznost krytou lávkou do plus prvního  patra, takže personál letecké záchranné služby přímo převeze nemocného na Emergency. Vzdálenost bude asi tak 70 metrů," dodal Mareček.

V Plzeňském a Karlovarském kraji, pro něž traumacentrum nemocnice slouží,  létá armádní Letecká záchranná služba s vrtulníky W 3-A Sokol. Nový heliport je dimenzovaný až do hmotnosti 6,4 tuny.

Úvodní slovo ředitele Václava Šimánka

Nový helipotr fakultní nemocnice Plzeň

posádka vrtulníku (zleva) prap. Svoboda, pplk. Smik, kpt. Urban

Prvnímu přistání přihlíželo mnoho novinářů (W-3A, FN Plzeň)

Text & foto: kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Uveřejněno: 14.12.2015 (24.zDL), Upraveno: 06.03.2016


Podobné články a odkazy

  • Napsali o nás: Vrtulník nyní přistane ve Dvorech (5.8.2015) - Karlovy Vary - Záchranářský vrtulník bude moci přistát přímo v areálu záchranné služby, zatím ale provizorně. Přitom se už v minulosti přemýšlelo nad tím, zřídit u sídla záchranky heliport. Ten je sice dnes umístěn na střeše Karlovarské krajské nemocnice, ale neunese armádní vrtulník W-3A Sokol, který zabezpečuje leteckou záchranku pro Karlovarský a Plzeňský kraj.
  • Poslední část polní nemocnice v ČR (19.12.2008) - V pátek 19. prosince 2008 krátce po patnácté hodině přistál na vojenském letišti v Praze - Kbelích vojenský speciál s posledními 39 příslušníky 5. kontingentu polní nemocnice a chemické jednotky, kteří v Afghánistánu působili od srpna tohoto roku. Návratem těchto vojáků byla ukončena činnost české polní nemocnice v afghánském Kábulu.

Sdílet článek přes:  

  Linkuj.cz  |  

  Facebook  |  

  Google  |  

  Digg  |  

  Twitter