- 15.7.2015
Do České republiky v úterý v podvečer přiletělo devět Ukrajinců. Jsou to většinou lidé postižení válečným konfliktem na východě země. Všichni se budou léčit v českých nemocnicích. V rámci programu MEDEVAC přicestovalo sedm dospělých a dvě děti.
Vedoucí lékařského týmu plukovník Michal Mareček z Letecké záchranné služby v Plzni - Líních bedlivě dohlížel na celý převoz. Zároveň pochválil bezchybnou přípravu, což nebylo vždy samozřejmostí. „S prvním leteckým převozem postřelených Ukrajinců z Majdanu, kdy v Kyjevě vládl až neuvěřitelný zmatek, se to nedá srovnávat. Tehdy šlo o příšernou organizaci. Ukrajinci se ale, jak vidno, poučili," uvedl. Na přípravě letu a související koordinaci se dále podíleli i příslušníci Společného operačního centra MO.
Letoun CASA C-295M nejprve přistál v Ostravě, kde vyložil těžce popálené hasiče po nedávném požáru kyjevské rafinérie. Následoval let do Prahy, kde již byla na letištní ploše nachystána záchranná služba k převozu raněných do nemocnic - Nemocnice Na Bulovce, Všeobecné fakultní nemocnice a Fakultní nemocnice v Motole.
O převozu dalších pacientů na léčení do českých nemocnic v rámci humanitárního projektu Medevac rozhodla česká vláda letos v lednu. Na tento program na letošní rok kabinet Bohuslava Sobotky vyčlenil částku 50 miliónů korun.
Medevac pomáhá hlavně dětem, starším lidem nebo ženám, které se nacházejí ve vážném zdravotním stavu. Od loňského roku, kdy vypukly konflikty v Sýrii a Ukrajině, se Medevac zaměřil i na dospělé pacienty zraněné v bojích.
Program MEDEVAC (z anglického Medical Evacuation) je realizován Ministerstvem vnitra v úzké spolupráci s resorty ministerstev obrany, zahraničí a zdravotnictví.
Hlavní podmínkou vyhovění žádosti o zařazení pacienta do programu MEDEVAC je posouzení diagnózy a možnosti léčby pacienta v ČR. Program MEDEVAC upřednostňuje pacienty s takovým typem onemocnění, které si nevyžádá intenzívní léčbu v řádech několika let (např. leukémie, epilepsie apod.). Další podmínkou je také zjevná nediskriminace jiných, potřebnějších pacientů v zemi původu. Musí se jednat o pacienty, pro které znamená léčení v ČR zásadní změnu jejich zdravotního stavu (záchranu života anebo zásadní zvýšení kvality života). Pacienti musí být zároveň vybíráni na základě relevantních lékařských zpráv, které jsou posuzovány odborníky v ČR.
Text: mjr. Jolana Fedorková, Michal Voska; Foto: Jan Kouba
Uveřejněno: 15.7.2015 (Ministerstvo obrany), Upraveno: 17.07.2015
Podobné články a odkazy
- Tři děti přepravil Airbus na léčení v Česku (26.7.2012) - Tři malé pacienty přivezl letoun Airbus A-319 společně s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, který se vrátil z návštěvy v Barmě. Další děti, tentokrát z asijské země, se budou léčit v Česku v rámci humanitárního programu Medevac.
- Do Prahy přiletělo na léčení pět dospělých Libyjců (12.7.2012) - Pět zraněných Libyjců přepravoval letoun CASA C-295M, který na domovské letiště v pražských Kbelích přistál 10.července ve večerních hodinách. Všichni Libyjci se budou v Česku léčit s traumatickými zraněními z loňského válečného konfliktu v rámci humanitárního programu Medevac.
- S českými vojáky přiletěli z Afghánistánu i afghánští pacienti (4.4.2008) - V rámci pravidelného střídání příslušníků kontingentu polní nemocnice a chemické jednotky AČR v Afghánistánu přiletělo v pátek 4. dubna v odpoledních hodinách do České republiky společně s vracejícími se českými vojáky šest afghánských pacientů (pět dětí a jeden dospělý) s doprovodem.
- Ministerstvo Obrany: Česká armáda zajistila transport pacientů z Ukrajiny v rámci programu MEDEVAC - Originál článku.
Sdílet článek přes:
Facebook |
Google |
Digg |