České transportní letectvo na cvičení v Bulharsku

sss_og_7818.jpg
  • 7.4.2017
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Ve dnech 26.března až 7.dubna se koná kurz European Advanced Airlift Tactics Training Course (EAATTC) 2017. Je zaměřen na taktické létání jednotlivými letouny (single-ship flying missions). Hostitelská letecká základna letošního ročníku je bulharský Plovdiv.

European Advanced Airlift Tactics Training Course (EAATTC)

Posádky pěti různých zemí a stovka doprovodného personálu cvičí v bulharském Plovdivu zavedené standardizované postupy při společném plnění transportních úkolů. Cvičení vzniklo z iniciativy Evropské obranné agentury (EDA European Defence Agency) a uskutečnilo se pod odborným vedením EATC European Air Transport Command. Český tým tvoří zástupci 242.transportní a speciální letky 24.základny dopravního letectva s letouny CASA C-295M. Kromě nich se cvičení účastní příslušníci transportních letectev Belgie s letounem Herkules C-130, Bulharska s letounem Spartan C-27J, Itálie (C-27J) a Nizozemska (C-130).

Kurz je veden pracovním týmem složeným z European Air Transport Command (EATC), European Defence Agency (EDA), příslušníků hostitelského státu a zkušených instruktorů. Cílem kurzů EAATTC je poskytnout posádkám transportních letadel výcvik v taktickém létání za účelem dosažení interoperability evropských vzdušných sil. Posádky jsou zde zasazovány do scénáře nasazení v ozbrojeném konfliktu jako součást společných operací vyžadujících plnění úkolů taktické vzdušné přepravy (Tactical Air Transport – TAT).

První týden cvičení je zaměřen především na základní úkoly v rámci jednotlivých letů. Ve druhém týdnu se postupně zvyšuje náročnost úkolů až po lety v bojových formacích. Procvičují se výsadkové lety osob i shozů materiálu, pokročilé transportní lety, nízké lety v horském terénu, bojová přiblížení a přistání na nezpevněné plochy pro účely rychlého dozásobení, čelí se vzdušným i pozemním hrozbám.

„Kurzy EAATTC jsou prostředkem k certifikaci posádek, a tudíž garantují jejich použitelnost v operacích. Zkušenosti z celosvětového operačního nasazení jsou zde skrze EATC převáděny zpět do teoretické roviny. Například je zabezpečena akademická výuka flexibilně reagující na vývoj taktiky v reálném světě.“ uvádí kapitán Jiří Ulvr a dodává: „Česká republika se aktivně podílí na vývoji projektu od samého zahájení v roce 2012. Jedná se o permanentní strukturu zajišťující přípravu a organizaci kurzů EAATTC a cvičení EATT (European Advanced Airlift Tactics). Mimo jiné pak asistuje hostitelským státům, zpracovává a integruje získané zkušenosti. Centrem cvičení bývá obvykle španělská Zaragoza.“

Text: tiskový a informační důstojník kpt. Zuzana Špačková

Foto: Krasimira Stoeva, 

Fotogalerie