- 19.6.2017
Zoo Praha ve spolupráci s Armádou ČR přepravila do přísně chráněné oblasti Gobi B v Mongolsku čtyři koně Převalského. Šlo již o sedmý samostatný transport pražské zoo, přičemž dosud bylo na vzdálenost šesti tisíc kilometrů přepraveno dvaadvacet klisen a jeden hřebec, další čtyři koně byli letecky přepraveni uvnitř Mongolska. Zároveň v současné době uplyne 25 let od prvního okamžiku, kdy byli do Gobi vypuštěni první koně Převalského, kteří byli odchovaní v zajetí a následně byli vráceni zpět do volné přírody.
Letoun CASA C-295 M podle letového plánu odstartoval ze základny dopravního letectva v Praze - Kbelích v pondělí ve 13.30 hodin. Po dvou mezipřistáních v Kazani a Novosibirsku dosedl na nezpevněné ploše letiště v Bulgan Sumu v úterý 20. června přibližně v 11 hodin místního času, tj. v 6 hodin letního středoevropského času.
Koně byli poté v transportních bednách naloženi na nákladní automobily a odvezeni do oblasti Tachin tal v Přísně chráněné oblasti Gobi B. Zde by měli být následně vypuštěni do aklimatizační ohrady. Zoo Praha vybrala pro letošní rok na cestu čtyři klisny, přičemž jednou z nich je Saranqua, která zde byla odchována. Narodila se v Praze jako 222. hříbě koně Převalského. Další dvě klisny se narodily v německých zoo a poslední v Dánsku. Klisny rozšíří počet „převaláků“ ve volné přírodě, nyní jich v Přísně chráněné oblasti Gobi B žije na 170.
„V Mongolsku jsou teď tři oblasti, kde žijí koně Převalského. Gobi B, kde působíme, je podle mého názoru nejlepší, protože je to největší území a je to v oblasti, kde „převaláci“ skutečně žili, zatímco jiné oblasti jsou úplně umělé,“ popsal před odletem ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek.
„Klisny i jejich doprovod čekal asi 17,5 hodiny cesty s mezipřistáními v Kazani a Novosibirsku. V Kazani se také vyměnila posádka. Jde o další transport koní Převalského a dlouhodobou spolupráci s pražskou zoologickou zahradou na tomto unikátním transportu. Armáda měla zároveň i jedinečnou možnost výcviku přistávání na nezpevněném povrchu,“ uvedl velitel vzdušných sil AČR generálmajor Jaromír Šebesta.
S transporty koní Převalského do země jejich původu se v západní Evropě začalo v 90. letech. Za tu dobu se do Mongolska vrátilo přes sto koní. Ve volné přírodě byl kůň Převalského, poslední divoký kůň vůbec, vyhuben před 40 lety. V současnosti žije po celém světě zhruba 1900 koní Převalského, z toho asi 300 ve dvou národních parcích v Mongolsku.
Text a video: Michal Voska
Foto: kpt. Zuzana Špačková