Čtyři mladé klisny koně Převalského odletěly do Mongolska

img_6530_2.jpg
  • 16.7.2016
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Od roku 2011 uskutečnila Zoo Praha ve spolupráci s Armádou ČR již pět transportů koní Převalského do západního Mongolska. Během nich bylo dosud na vzdálenost téměř 6000 kilometrů přepraveno osmnáct klisen a jeden hřebec.

Letoun CASA –295M, pod velením kapitána Petra Mesarkina, odstartoval z 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích v sobotu 16. července ve 14.00 a na cestě ho čekala dvě mezipřistání v Kazani a Novosibirsku. Koně budou poté v transportních bednách naloženi na nákladní automobily a odvezeni do oblasti Takhin Tal (Tachin tal) v Přísně chráněné oblasti Gobi B. Zde budou následně vypuštěni do aklimatizační ohrady. Až potud je plán transportu stejný jako v předchozích letech. „Letošní transport je unikátní, zdvojený. Zahrnuje i druhou cestu z národního parku Khustain Nuruu poblíž Ulanbátaru. Ve středu 20. července v 9 hodin místního času odstartuje z Bulgan Sumu k letu do Ulánbátaru, kde by do ní měli být naloženi čtyři koně z národního parku Khustain Nuruu a přepraveni do Takhin Talu v Gobi B. Budeme doufat, že i tento úkol zvládneme bez problémů a vše dobře dopadne.“ uvedl velitel letecké základny plukovník David Klement.

Národní park Khustain Nuruu leží necelých sto kilometrů od hlavního města Ulánbátaru a koně Převalského zde nežijí ve zcela přirozeném prostředí. Naopak přísně chráněná oblast Gobi B byla součástí jejich historického areálu a pro budoucnost koní Převalského ve volné přírodě je klíčová. V Khustain Nuruu byli již v květnu odchyceni jeden hřebec a šest klisen, z nichž by tři klisny a hřebec měli být přepraveni do Gobi B. Zatím čekají v rozlehlé ohradě, která byla vybudována speciálně pro tento účel.

Ředitel pražské ZOO Pavel Bobek při tiskové konferenci zmínil i další plány, které ulehčí život koní v divoké přírodě. „Chystá se i vybudování vrtané studny, jelikož strážci nyní musí každý den cestovat desítky kilometrů pro vodu, do vesnice. To samozřejmě je značná komplikace a v letním, horkém počasí to znesnadňuje práci strážců a život divokých koní. Vybudování vrtané studny v Gobi je nicméně natolik nákladná záležitost, že bylo třeba sehnat financování. To by nešlo bez dárců, ale i velvyslanectví České republiky v Ulanbátaru. Každý návštěvník ZOO ze zakoupené vstupenky přispěl 2 Kč na záchranné projekty ZOO Praha, tedy i na tento projekt." uvedl.

Transportované klisny:

Reweta - narozena 14. 5. 2013, která pochází ze Zoo v Lipsku. Tato vysoká, robustní, světle zbarvená klisna je velmi kontaktní a má přátelskou povahu.

Nara - narozena 10. 7. 2013 v rakouském Grünau. Je světle zbarvená a má neobvykle hustou hřívu. Povahově je to velmi klidná, přátelská, adaptabilní klisna, která dobře vychází s ostatními koňmi.

Heia - narozena 6. 6. 2013, pochází z německého Döberitzer Heide. Je velmi klidné, vyrovnané povahy. Stejně jako ostatní klisny má světlé zbarvení, ale odlišuje se od nich výrazným zebrováním na nohách

Heilige - narozena 4. 6. 2013, pochází stejně jako Heia z německého Döberitzer Heide. Její matkou je klisna Fidorka, která přišla na svět v roce 2000 v Praze.

Fotogalerie