Dny NATO i přes nepřízeň počasí přilákaly desítky tisíc lidí

dn16_logo.jpg
  • 17.9.2016
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Povelem k výstřelu tanku T-72 M4CZ zahájil v sobotu 17. září první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Jiří Baloun za přítomnosti premiéra Bohumila Sobotky a ministra obrany Martina Stropnického Dny NATO 2016. Akce pořádaná na letišti Leoše Janáčka Ostrava - Mošnov je sedmým rokem také Dnem Vzdušných sil Armády České republiky.

 Vojáci 102. průzkumného praporu na vozidlech Kajman obsadili po krátkém boji klíčový most. Protože hrozilo jeho zničení protivníkem, okamžitě v jeho blízkosti zaujal protivzdušnou obranu komplet S-10. Teď už zbývalo jen rozkrýt obranná postavení protivníka.

Přesně mířené údery vzdušných sil provedené bitevníky L-159 Alca a vrtulníky vyřadily jeho hlavní opěrné body. Následně se do boje o osadu zapojila těžší technika 7. mechanizované brigády a německého Bundeswehru. Střelba tanků T-72 M4CZ, Leopard a 120 mm samohybných minometů PRAM zlomila poslední odpor. Vše dokončil rychlý útok osádek bojových vozidel pěchoty BVP 2, které obec „vyčistili“ od protivníka. Takovouto podobu měla společná ukázka Armády České republiky a Bundeswehru .

 „Česká republika je šestá nejbezpečnější země na světě. Budeme dělat všechno proto, aby to tak zůstalo. V posledních letech se bezpečnostní situace v Evropě výrazně zhoršila, máme zde nebezpečí teroristických útoků a další možná ohrožení. Právě takovéto akce názorně ukazují obyvatelům, že na tato rizika se důsledně připravujeme,“ řekl Bohuslav Sobotka a zároveň ocenil profesionalitu naší armády a její úspěchy dosažené během nasazení v misích.

Do akce se zapojilo 21 zemí

Ministr obrany Martin Stropnický ve svém proslovu vyzdvihl mimořádný zájem lidí o Dny NATO letos i v minulosti. Tuto sobotu se jednalo o 45 tisíc návštěvníků, další mohou dorazit ještě zítra.

„V letošním roce je rekordní i tím, že je zde nejvíce zahraničních účastníků, a to z jednadvaceti zemí. Nejvýznamnějším partnerem v tomto směru je Spolková republika Německo reprezentovaná státním tajemníkem. Říkali jsme si s panem premiérem, že této akci skutečně přikládáme velký význam. V poslední době zaznívají otázky, jak je naše republika připravena na určité krizové situace. O to důležitější je, aby občané viděli, jakou mají naši vojáci techniku, jak s ní zacházejí a jak ji umí používat,“ dodal ministr Martin Stropnický.  

V dalších částech programu se naše armáda prezentovala při dynamických a statických ukázkách pilotáže letounu JAS-39 Gripen, vrtulníku Mi-24/35, W3 Sokol, dopravních letounu CASA C-295M, Airbusu A-319, Jak-40 a L-410FG. Vojáci demonstrovali rovněž před objektu a osvobození rukojmích. Z vojenské pozemní techniky měli návštěvníci možnost vidět  kolová obrněná vozidla Pandur II, Iveco a Dingo.

Tisíc českých vojáků

Celkově se to této akce zapojilo zhruba tisíc příslušníků AČR, dvacet kusů letecké a tři sta kusů pozemní techniky. Představily se zde téměř veškeré útvary jak pozemních, tak i vzdušných sil, prvky logistické a zdravotnické podpory a také příslušníci aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Ostrava, Vojenské policie a motocyklové čety Hradní stráže, která se představila ukázkou doprovodu chráněné osoby.

„Kromě Armády České republiky zde předvedli své schopnosti příslušníci Policie České republiky, vězeňské a celní služby a celé řady zahraničních armád. Je důležité, aby lidé viděli, že v případě našeho ohrožení je naše armáda jen jedním z nástrojů. Tato akce také přispívá i ke sbližování příslušníků armád různých zemí,“ zdůraznil generál Baloun.

Text: Vladimír Marek

Foto: Jan Kouba, Lubomír Světnička

Fotogalerie