- 4.10.2022
Návštěva proběhla ve dnech 19.-23. září. Vojáci nejdříve navštívili vojenské hasiče ve Kbelích, se kterými společně cvičili plnění bambi vaku, který se používá zejména k hašení lesních požárů v nepřístupném terénu. Pro zahraniční hosty to byla premiéra. Američané totiž běžně nepoužívají bambi vaky, ale speciální letadla. Byla to pro ně proto zcela nová zkušenost, kdy vojenská hasičská jednotka ze Kbel provádí jako jediná školení vojenských hasičských jednotek na plnění bambi vaku.
V úterý následoval výcvik v čáslavském klecovém polygonu, kde si za použití dýchacích přístrojů vyzkoušeli výcvik, kterým musí projít alespoň jednou za rok všichni příslušníci Vojenských hasičských jednotek. Cvičení probíhá po fyzické zátěži a za snížené viditelnosti. Jde o simulaci reálného prostředí formou překážkové dráhy za využití různých žebříků, pneumatik, rour apod. Imitace probíhá v zakouřeném prostředí - reálné zvuky, hlasy. Vše se odehrává ve speciálních klecích, které jsou postavené na sobě.
Ve středu pak proběhla exkurze na stanici Vojenské hasičské jednotky Pardubice. Poté se 10 členná americká výprava vydala do hasičského muzea v Kočí u Chrudimi. Odpoledne následovala exkurze a návštěva u HZS Pardubického kraje – Krajské operační a informační středisko (KOPIS), kde si mohli prohlédnout tamní vybavení. Pro zahraniční hosty bylo zejména přínosné vidět systém fungování našeho Integrovaného záchranného systému, jehož jsou vojenští hasiči nedílnou součástí.
Mezinárodní hasičská soutěž vzdušných sil
Ve čtvrtek probíhala v Čáslavi Mezinárodní hasičská soutěž vzdušných sil, poprvé právě ve „vzdušném“ formátu. Jde o extrémní závod se zátěží, který vychází z pravidel TFA (Toughest Firefighter Alive). Hasič má na sobě zásahový oděv, obuv, helmu a dýchací přístroj na zádech jako zátěž. Poté na čas absolvuje řadu úkonů. Soutěž probíhá v jednotlivcích a v družstvech. Příslušníci národní gardy postavili po jednom družstvu z každého státu (Nebrasky i Texasu). Mezi nejtěžší disciplíny patřilo tradičně překonání bariéry s dýchacím přístrojem, tažení figuríny nebo letos prvně výstup do druhého patra po žebříku. V soutěži družstev zvítězili vojenští hasiči ze Staré Boleslavi, v kategorii jednotlivců zvítězil četař Marian Klobas (Sedlec) a druhé místo obsadil nadrotmistr Josef Flisák (Kbely). Zahraniční hosté sice nezaujali medailové příčky, ale zúčastnili se všech disciplín se ctí, což je nejdůležitější.
Poslední den byl věnován seznámení se s letadly Armády ČR, které probíhalo na 22. základně vrtulníkového letectva. Kolegové z Národní gardy tak letos prvně navštívili všechna čtyři vojenská letiště. „Přesvědčili jsme se, že naše jednotka má lepší vybavení na lezecké práce. Američané mají oproti nám větší stanice, speciální hasičská letadla, a širší vozový park,” řekla zástupkyně velitele Vojenské hasičské jednotky 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely nadporučice Lenka Krejčová s tím, že do budoucna chtějí vylepšit další postupy v rámci hasebních prací s ohledem na bezpečnost a ulehčení práce.
Téměř 30 letá úspěšná spolupráce
Nebraska je partnerským státem ČR a vzájemná spolupráce se úspěšně daří téměř 30 let. O dalších možnostech rozvoje obou armád jednal naposledy v červnu první zástupce náčelníka Generálního štábu generálporučík Jaromír Zůna v americkém Lincolnu. Významnou oblastí spolupráce obou armád je například kybernetická ochrana a velmi přínosná je také spolupráce vzdušných sil, kdy právě letiště Pardubice a Mošnov poskytují podporu. Cílem programu je udržování vzájemně výhodné vojenské spolupráce, která má zajistit bezpečnost zúčastněných zemí prostřednictvím výměnných výcvikových aktivit a vzdělávacích programů. Program umožňuje díky obdobné velikosti jednotlivých partnerských zemí a států navázání úzkých kontaktů mezi vojáky a veliteli.
Partnerská spolupráce se týká typicky těchto oblastí:
- Připravenost na katastrofy a krizové řízení
- Vojenské lékařství
- Inženýrská činnost týkající chemické, biologické, radiologické, jaderné a kybernetické bezpečnosti
- Vedení mužstva, poddůstojnického a praporčického sboru, včetně rekrutace
- Logistika pozemních i vzdušných vojenských, údržba a bezpečnost
- Zabezpečení hranic i vzdušného prostoru
- Udržování důležité infrastruktury a zdrojů obrany
- Plánování nasazení vojáků a podpora jejich rodin
State Partnership Program (SPP) je programem amerického ministerstva obrany, který organizuje Národní garda Spojených států amerických mezi Národními gardami jednotlivých amerických států a partnerskými zeměmi. V roce 2016 bylo do programu zapojeno celkem 73 zemí včetně České republiky, která je od roku 1993 partnerskou zemí Národních gard Texasu a Nebrasky.
Americké Národní gardy tvoří část rezervních složek ozbrojených sil USA, většina jejich členů má civilní zaměstnání a službu v Národní gardě vykonávají na částečný úvazek. Jednotky Národních gard jsou v jednotlivých státech a územích a slouží jako součást první linie obrany území Spojených států nebo mohou být povolány při mimořádných událostech, jako jsou hurikány, povodně, zemětřesení apod.