Do Ria vyrazila další dvacítka sportovců

img_7914_2.jpg
  • 5.8.2016
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

5.srpna přesně ve 23:00 hodin se vojenské letadlo Airbus A-319 s trupovým číslem 3085 odlepilo z ranveje kbelského letiště jihozápadním směrem do deset tisíc kilometrů vzdáleného brazilského Ria de Janeiro, kde právě dnes vypuknou XXXI. Olympijské hry. Se dvěma desítkami sportovců se loučily rodiny, chvíle nervozity před odletem sledovali novináři, štěstí popřál prezident české florbalové unie Filip Šuman.

Krátce před osmou hodinou začal v areálu letiště Praha-Kbely nezvyklý chaos. Na vojenské parkoviště vjíždělo mnoho aut se sportovci, které doprovázeli rodinní příslušníci, novináři číhali na každém kroku a snažili se ulovit co nejlepší snímek z loučení. Všudypřítomná nervozita sálala snad z každého návštěvníka, organizační tým pracoval na plné obrátky. Na palubu vojenského speciálu se chystali judista Lukáš Krpálek, atleti Pavel Maslák, Adam Sebastian Helcelet, golfistka Klára Spilková badmintonista Petr Koukal a další.

Pár minut před desátou hodinou byl již celý nákladový prostor letounu zaplněn. Kromě osobních zavazadel nakládal kbelský personál také skokanské tyče, golfové vybavení, náhradní díly na kola a servisní vybavení nebo také lékařské přístroje. Sportovci mezitím dávali rozhovory novinářům, pózovali před televizními kamerami. Posádka letounu se připravovala na cestu, letušky chystaly občerstvení pro cestující.

Těsně před jedenáctou hodinou se letiště ponořilo do svého obvyklého klidu. Sportovci již usedali na svá místa v letounu, z davu novinářů zbyla jen hrstka, která sledovala samotný odlet. Organizační tým se odebíral k domovu, aby sebral síly na pondělí, kdy odlétá další várka. Sportovci se pak vydali na šestihodinovou cestu přes Německo, Švýcarsko, Francii, Španělsko, Maroko a Kapverdy. Zde letoun v 5 hodin ráno našeho času přistál na jednom z ostrovů s názvem Sal, aby natankoval palivo a vyměnil posádku. Pak čekalo na sportovce dalších sedm hodin nad oceánem a okolo čtrnácté hodiny odpolední je uvítá vysněné Rio de Janeiro.

Fotogalerie