Kbelští hasiči se zúčastnili závodu v disciplínách TFA

img_1925_2.jpg
  • 15.6.2016
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Rozvinout tři spojené požární hadice, překonat dvoumetrovou bariéru, přemístit sedmdesátikilovou figurínu. To jsou jen některé úkoly, které museli splnit vojenští hasiči na soutěži „Ukaž, co umíš 2016“, která se letos inspirovala disciplínami Toughest Firefighter Alive neboli Nejtvrdší hasič přežívá.

„Soutěž Ukaž, co umíš, skutečně odpovídá jejímu názvu. Zatímco předchozí ročníky byly zaměřeny víc na souhru týmu, letos záleželo na výkonu jednotlivců.“ Uvedl podplukovník Skalička z Agentury logistiky.

 Do Pardubic se 15. června sjelo celkem 38 soutěžících, včetně závodníků ze slovenské armády, kteří byli rozděleni do jedenácti družstev. Trať byla rozčleněná do několika úseků, v nichž soutěžící plnili disciplíny v předepsaném pořadí bez stanoveného časového limitu.

 Hasiči oblečení v třívrstvém zásahovém obleku, zásahové přilbě, zásahové obuvi a s kompletním dýchacím přístrojem bez masky museli nejprve rozvinout tři spojené požární hadice a další dvě sbalit do boxu tak, aby z něj žádnou částí nepřečnívaly. Následovaly disciplíny, které prověřily fyzickou zdatnost: 60krát udeřit obouruční palicí v trenažéru pro údery kladivem, tzv. hammer boxu, překonat dva metry vysokou bariéru, prolézt tunelem, přemístit 70 kilogramů těžkou figurínu do stanovené vzdálenosti, přenést vytyčenou trasou dva plné kanystry, zdolat trať se dvěma přenosnými žebříky, ty následně spojit, postavit do vyznačeného místa k lezecké stěně a proběhnout cílem. Drsnou zkoušku hasičům navíc ještě komplikoval neustávající déšť.

V Pardubicích se letos poprvé do soutěže zapojili i hasiči ze Slovenska a vytvořili rovnou dvě družstva. Podle Lubomíra Skaličky není do budoucna vyloučeno uspořádání soutěže s mezinárodní účastí.

Fotogalerie