Kbelští letci přepravují také orgány určené pro transplantaci

4.jpg
  • 14.1.2021
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Šestadvacet letů uskutečnili loni kbelští letci ve prospěch transplantačního programu pro Institut klinické a experimentální medicíny Praha (IKEM), Fakultní nemocnici Motol a Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno. Lékařské týmy nejčastěji přepravoval letoun L-410.

Lety ve prospěch transplantačního programu jsou nedílnou součástí úkolů, které letecká základna zabezpečuje. Ve speciálních boxech lékařské týmy přepravují zejména hrudní orgány jako jsou srdce, játra nebo plíce. K polovině případů byl v loňském roce nejvíce využívaný letoun L-410. Mimo něj přepravovali lékařské týmy také letoun CASA C-295M,  Challenger Cl-601 a vrtulník W3A Sokol. V jednom případě též vrtulník Mi-17.

„Letecké posádky a technický personál jsou cvičeny tak, aby zvládly náročnost zadaného úkolu a neztratily ani minutu drahocenného času. Pro tato specializovaná pracoviště držíme čtyřiadvacetihodinovou pohotovost k přepravě sedm dní v týdnu. Lékařské týmy s orgány přepravujeme zejména v nočních hodinách nebo za snížených povětrnostních podmínek, kdy není schopen tuto službu poskytnout jiný subjekt,“ uvedl plukovník Martin Nezbeda velitel letecké základny.

Specializované zdravotní týmy loni cestovaly nejčastěji do Mošnova, Olomouce a Brna. Mimo Českou republiku to byla Bratislava nebo Žilina. Nejvzdálenějším místem přepravy orgánů byly Košice.

Transplantovaný orgán musí být doručen k pacientovi co nejrychleji. Studená ischemie (doba, po kterou je orgán schopen po odběru vydržet v konzervačním roztoku) je pouhých 4 – 5 hodin pro srdce a 5 – 6 hodin pro plíce. Pro mimohrudní orgány jsou limity volnější, játra vydrží v roztoku 12 – 18 hodin. Po odečtení dvou až tří hodin samotné operace by bez letecké podpory tohoto úkolu byli lékaři schopni jen stěží a každoročně by řada transplantací orgánů nemohla být z časových důvodů vůbec realizována.

Seznam center vysoce specializované péče v oblasti transplantační medicíny

IKEM
ledviny
srdce
játra
Langerhansovy ostrůvky
pankreas
střevo
multiviscerální transplantace (více vnitřních orgánů)

Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno
srdce
játra

Fakultní nemocnice v Motole
plíce
ledviny u dětí
srdce u dětí ve spolupráci s IKEM

Fakultní nemocnice Plzeň
ledviny

Fakultní nemocnice Hradec Králové
ledviny

Fakultní nemocnice Ostrava
ledviny

Fakultní nemocnice Olomouc
ledviny
 

Fotogalerie