Kbelští piloti ovládli Lotyšské nebe

58d2adfd-86c1-4080-a593-42aaae6653ec.jpeg_.jpg
  • 25.5.2022
  • kpt. Bc. Kristýna Kosatíková

Tisíce aliančních vojáků tento měsíc trénují na mnoha místech Evropy společnou obranu. Mimo jiné i na cvičení Swift Response, kterého se letos poprvé zúčastnila kbelská posádka. Do výcviku se zapojilo až 3 tisíce výsadkářů a 17 tisíc dalších vojáků z dvou desítek členských států NATO. Manévry se odehrávaly v šesti lokalitách.

Z letiště v Krakově startovalo k výsadkům celkem devět letadel. Piloti 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely provedli z letounů CASA C-295 jako jediní naprosto přesný výsadek. Na rozdíl od polských kolegů výsadek nepřerušili a nemuseli ho provádět na zemi.

„Našim hlavním úkolem bylo bezpečně vysadit co nejvíce osob v nejkratším čase. A to se nám perfektně povedlo. Pro výsadek je důležité určit správný náletový směr letadla nad plochu, kde má proběhnout. Pokud jsme přesně nad bodem výsadku, výsadkáři na palubě mají zelenou a začínají skákat. Pro nás je pak zásadní hlídat si rychlost a výšku letadla. Může se ale stát, že v oblasti doskové plochy není dobré počasí a pilot je pak nucen výsadek zrušit či přerušit. Proto máme několik záložních plánů, které si před každým letem stanovíme. Mezinárodní cvičení je pro nás skvělou možností, jak si vyzkoušet létání v nízkých výškách nad neznámým územím,“ zmiňuje kapitán Filip Onderka, pilot letounu CASA.

Mezinárodní cvičení Swift Response spolu se cvičeními Saber Strike 2022 a Defender Europe 2022 LIVEX tvoří sérii mezinárodních cvičení s obecným názvem Defender Europe 2022. Jedná se o každoroční mezinárodní cvičení, které má za cíl prohloubit spolupráci armád Severoatlantické aliance. Cílem je plánování činnosti a koordinace velkého počtu vojáků a jednotek při vzniku nenadálé hrozby či konfliktu.

Fotogalerie