Letectví z pohledu bezpečnosti a Integrovaného záchranného systému

  • 29.1.2015
  • Anonym

29.1.2015 - Uskutečnilo se výjezdní zasedání Komise pro bezpečnost a Komise pro Integrovaný záchranný systém Středočeského kraje na letišti Praha-Kbely. V souvislosti s událostmi posledních týdnů byly hlavními tématy zejména bezpečnost v letecké dopravě a spolupráce kbelského letiště se složkami IZS.

Ukázka PTU ( patient transport unit) [1280 x 960]
Ukázka PTU ( patient transport unit)

Zástupce Komise pro bezpečnost a Komise pro Integrovaný záchranný systém  přivítal v prostorách kbelské základny plukovník David Klement. Hlavní slovo k neformálnímu jednání měl inženýr Otakar Štokr, inspektor bezpečnosti letecké přepravy. Ten nejprve představil leteckou základnu, její úkoly a poslání, poté, v reakci na lednové útoky islamistů v Paříží, hovořil o stávající bezpečnostní situaci, zejména v letecké dopravě. „S ohledem na všechny události posledních let je bezpečnost v letecké dopravě o mnoho přísnější, než kdykoli v historii naší země.“ řekl na závěr inspektor Štokr. Následovala přednáška nadporučíka Antonína Petrů zaměřená na službu SAR (Search and Rescue). „Pátrací záchrannou službu na území České republiky organizuje a metodicky řídí Ministerstvo dopravy ve spolupráci s Ministerstvem obrany a Ministerstvem vnitra. V rozsahu své působnosti jí zabezpečuje Řízení letového provozu ve spolupráci s vojenskými orgány prostřednictvím společného koordinačního a řídícího centra.“ uvedl hosty do problematiky nadporučík Petrů. V průběhu prezentace seznámil hosty s historií služby, její organizací i vybavením vrtulníků.

Ukázka PTU (patient transport unit) [1280 x 960]
Ukázka PTU (patient transport unit)

Dalším bodem programu bylo představení kbelské základny jako složky  Integrovaného záchranného systému. Nechyběly informace o technickém ani lékařském zázemí Letecké záchranné služby na detašovaném pracovišti v Plzni-Líních. Zástupci kbelské základny popisovali náročné zásahy během povodní na Liberecku v roce 2010 i mnoho zkušeností z emotivních zásahů v důsledku dopravních nehod. Nadporučík Petrů také pohovořil o programu MEDEVAC a STRATEVAC pro přepravu raněných vojáků z Afghanistanu. Plukovník Klement a inspektor Štokr popisovali přípravu letounu pro evakuaci raněných z nedávno uskutečněných transportů na Ukrajinu.

Členové komisí u letounu JAK-40 [1280 x 960]
Členové komisí u letounu JAK-40
U vstupu do letounu Airbus A-319CJ [1280 x 960]
U vstupu do letounu Airbus A-319CJ
V kokpitu letounu Airbus A-319CJ [1280 x 960]
V kokpitu letounu Airbus A-319CJ

Následně se hosté odebrali ke statické ukázce PTU (Patient Transport  Unit), což je forma jednotky intenzivní péče. „Prostor vyhrazený pro nemocné zabere zhruba polovinu trupu letounu. Ve zbývající části zůstávají sedačky pro ostatní cestující. V letounu Airbus jsme schopni přepravit dva pacienty vyžadující intenzivní péči plus další dva ležící pacienty“ vysvětlil kapitán Zdeněk Špaček, velitel roje 241. dopravní letky. Jak řekl Špaček úprava na verzi se dvěma lůžky pro těžce raněné nebo až čtyřmi pro lehce, trvá řádově čtyři až pět hodin. Zdravotníci mají na palubě k dispozici ty nejmodernější přístroje, kterými jsou vybavené jednotky intenzivní péče v běžných nemocnicích. „Defibrilátor, monitor životních funkcí, dýchací přístroj, infuzní pumpu nebo odsávačku během letu napájí zdroj elektrické energie letadla. Transportovat nemocné nebo raněné je přitom možné nejen airbusy, ale i letouny CASA. Systém je univerzální do obou letadel,“ vysvětlil kapitán Špaček.

hromadné foto před letounem Airbus A-319CJ [1280 x 960]
hromadné foto před letounem Airbus A-319CJ

Členové Komise pro bezpečnost a Komise pro Integrovaný záchranný systém  využili nabídky velitele Klementa a na závěr své návštěvy absolvovali prohlídku letiště. Se zájmem si prohlédli útroby letounu Jak-40 a Airbus A-319 CJ. Nemalou pozornost věnovali vrtulníku Mi-17 a jeho technickým parametrům. Během neformální konverzace upozorňoval inženýr Štokr na nepřesné informace, které občané o letišti a jeho dění mají. Také neopomenul nastínit neméně důležité úkoly základny, mezi které patří přeprava ústavních činitelů nebo přeprava osob či materiálu v rámci NATO.

Členové komisí u letounu JAK-40 [1280 x 960]
Členové komisí u letounu JAK-40


Text & foto: kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Uveřejněno: 29.1.2015 (24.zDL), Upraveno: 31.01.2015


Podobné články a odkazy

Sdílet článek přes:   Linkuj  Linkuj.cz  |   Facebook  Facebook  |   Google  Google  |   Digg  Digg  |   Twitter  Twitter