Letiště ve Kbelích je oblíbeným místem malých i velkých dětí

img_4669_2.jpg
  • 11.7.2016
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Exkurze na vojenském letišti jsou u dětí velmi oblíbené, za prvního půl roku navštívilo leteckou základnu přes tisíc dětí. Leteckou základnu rádi navštěvují nejen děti místní, největší vzdálenost urazili druháčci z Vysočiny.

Letecká základna organizuje exkurze pro školní zařízení každé úterý a středu v dopoledních hodinách. Děti mají možnost poznat pracovní zázemí mnoha profesí a místa, kam se běžně obyčejný člověk jen tak nedostane. Mají možnost vidět provoz a shon každodenního leteckého života, seznámit se s úkoly základny a jejím posláním. Ze vzdálenosti několika desítek metrů vidí startovat letadla a vrtulníky.

„Exkurze provádíme většinou od půli dubna do konce října. Letos jsme museli pro velký zájem začít už v březnu a až do konce října už máme všechny termíny obsazeny. Dětem předvádíme ukázku práce psovodů, ukázku ptactva, prohlédnou si hasičskou jednotku a pochopitelně letadla a vrtulníky.“ uvádí velitel letecké základny plukovník David Klement a dodává: „Ke každé skupině přistupujeme individuálně a dle věku a zaměření dětí uzpůsobujeme též samotný výklad. Například studentům z technických nebo přímo leteckých škol jako jsou ČVUT nebo Letecká škola v Kunovicích se věnuje zkušený technik a výklad je odborný, o menší děti se stará tisková mluvčí společně s kaplanem.„

Mimo školní zařízení přijíždějí na prohlídku letecké základny též dobrovolní hasiči z různých koutů republiky a zajímá je zejména práce hasičů. V letních měsících využívají možnosti prohlídky letecké základny tábory, skauti, sportovní kempy nebo mateřská centra. Většinou si pro výlet do Prahy vyhraní celý den a spojí to s návštěvou hlavního města, případně se zaměří jen na letectví a pokračují v sousedním kbelském muzeu. Jen za první půlrok eviduje letecká základna dvanáct stovek školních návštěvníků.

Kbely ovšem nejsou jen oblíbeným místem pro české návštěvníky. V letošním roce organizovala letecká základna též exkurze pro zahraniční armády. Na zkušenou přijeli američtí instruktoři vojenských hasičů, jindy to byla delegace amerických zdravotníků, kteří přijeli na prohlídku zástavby letounů pro MEDEVAC (letecký transport raněných pacientů).

Fotogalerie