- 4.11.2013
V pondělí 4. listopadu o půl šesté ráno odstartoval z vojenského letiště v Praze-Kbelích vojenský letoun CASA C-295M na Sinajský poloostrov, kde se zapojí do mise MFO (Multinational Force and Observers)
Společně s třináctičlenným letovým a obslužným personálem se zde bude pod velením podplukovníka Milana Laniaka podílet na kontrole dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody z roku 1979 mezi Egyptem a Izraelem. Půjde vůbec o první operační nasazení tohoto letounu v zahraniční operaci. S vojáky se přišli na letiště před odletem rozloučit zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Bohuslav Dvořák společně s velitelem vzdušných sil brigádním generálem Liborem Štefánikem a zástupcem ředitele SOC MO plukovníkem Petrem Mikulenkou.
„Naším hlavním úkolem bude zajištění monitorovacích letů po vytýčených trasách nad egyptsko-izraelskou hranicí s mezinárodními pozorovateli na palubě, aby mohli monitorovat, co se na hranici děje. Kromě toho budeme také zajišťovat přepravu osob a materiálu mezi stanovenými destinacemi,“ uvedl velitel jednotky a zároveň pilot letounu podplukovník Milan Laniak před odletem. „Tato mise má samozřejmě svá specifika, a to zejména s ohledem na klimatické podmínky a samotné prostředí, ve kterém budeme létat. Pouštní Sinaj nenabízí pro Středoevropana zvyklého létat nad městy, lesy a poli, která umožňují relativně snadnou orientaci, téměř žádné záchytné body. I to pro nás budou nové zkušenosti,“ dodal velitel s tím, že před vlastním nasazením měli možnost absolvovat několik letů přímo na Sinaji a seznámit se tak s prostředím a podmínkami, které je čekají.
Česká republika se na Sinajském poloostrově angažuje v rámci mise MFO od roku 2009, kdy do struktur mise vysílá štábní důstojníky. V současné době tam působí tři vojáci.
"O letoun nás požádalo vedení mise a na začátku října s jeho vysláním souhlasily vláda i Senát. Pro misi, jako je ta na Sinajském poloostrově, je letoun CASA vhodným strojem a jsem velmi rád, že tak přestanou diskuse o využitelnosti těchto letounů v rámci AČR a jejich nasaditelnosti do operací,“ konstatoval ministr obrany Vlastimil Picek.
„V přímém operačním nasazení se zúročí dlouhodobá příprava posádek a zabezpečujícího personálu letounů CASA. Praktické zkušenosti z reálného nasazení letounů v regionu se ztíženými klimatickými podmínkami navíc přispějí ke zvýšení celkové připravenosti pilotů AČR v zabezpečení letecké přepravy, která je navíc pro fungování této mise velmi důležitá,“ dodal náčelník Generálního štábu Armády ČR generálporučík Petr Pavel.
Vláda České republiky schválila vyslání transportního letounu CASA do mise MFO na Sinajském poloostrově 2. října 2013 a následně potom 9. října 2013 tak učinil Senát.
Letoun bude v oblasti působit do 31. prosince 2014.
Letový a obslužný personál se bude střídat ve čtyřměsíčních rotačních cyklech.
Náklady související s vysláním letounu CASA a personálu do mise MFO činí necelých 80 milionů korun. Z části bude financování zabezpečeno z rozpočtové kapitoly Ministerstva obrany, z 50 procent bude hrazeno přímo z rozpočtu MFO.
Text a foto: plk. Jana Růžičková, GŠ