- 26.10.2016
V úterý 25. října přijal ministr obrany Martin Stropnický generálního ředitele MFO (Multinational Force and Observers) Davida Satterfielda. Jednalo se o zdvořilostní návštěvu, během níž host vyjádřil poděkování resortu za dosavadní zapojení v misi MFO na Sinaji, zvláště pak za poskytnutí letecké jednotky s letounem CASA C-295M.
David Satterfield informoval ministra obrany o aktuální politicko-bezpečnostní situaci na Sinaji. Ta podle něj sice negativně neovlivňuje v této chvíli relativně dobré izraelsko-egyptské vztahy, nicméně její zhoršení od léta 2015 způsobené zvýšenou aktivitou islamistických radikálů hlásících se k Daesh se projevilo i na fungování mise MFO.
David Satterfield poděkoval za český příspěvek do mise MFO s důrazem na leteckou jednotku. Letoun CASA je podle něj vhodným dopravním letounem pro potřeby mise a české osádky letounu včetně pozemního technického personálu jsou vysoce profesionální a plnění jejich úkolů v rámci mise je příkladné.
V úterý dopoledne zamířil generální ředitel MFO také na Generální štáb AČR, kde se sešel k pracovním jednáním s náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky armádním generálem Josefem Bečvářem, zástupcem náčelníka Generálního štábu AČR – ředitelem Společného operačního centra MO generálmajorem Petrem Mikulenkou a dalšími zástupci Armády České republiky.
Během rozhovoru se projednávaly zejména otázky spojené s vývojem bezpečnostní situace v prostoru a aktuální úkoly mise MFO spolu s výhledem do dalšího období. Zvláštní pozornost věnovali přítomní také činnosti příslušníků AČR ve velitelství operace a v rámci vyčleněné letecké jednotky s letounem C-295 CASA. „Velmi mne potěšilo i ocenění, které David M. Satterfield vyslovil na adresu našich vojáků v operaci MFO. Obzvláště pak na výkon letecké jednotky během nedávného zajištění přesunu části příslušníků mise ze severního do jižního kempu,“ konstatoval armádní generál Bečvář.
MFO (Multinational Force and Observers) je mezinárodní organizací, která vznikla v dubnu 1982 na základě protokolu z r. 1981 navazujícího na mírovou smlouvu, kdy Stát Izrael vrátil území Sinaje Egyptu. Cílem mise je monitorovat a ověřovat dodržování mírové smlouvy mezi Egyptem a Izraelem z roku 1979 a zvyšovat vzájemnou důvěru a spolupráci mezi oběma stranami mírové smlouvy, tzn. Egyptem a Izraelem.
V misi MFO působí ČR od roku 2009 třemi důstojníky na velitelství mise a od listopadu 2013 také leteckou jednotkou s letounem CASA C-295M. Především letecká jednotka je velitelstvím MFO vysoce hodnocena a je považována za klíčovou schopnost pro verifikační a transportní lety.
Z politicko- bezpečnostního hlediska je účast ČR v misi důležitá. Mise přispívá k udržování regionální stability. Její pozitivní přínos se ukazuje právě v současné situaci, kdy je přítomnost egyptských ozbrojených sil v oblasti navýšena nad smluvní limity.
Text a foto: redakce Army.cz, plk. Jan Šulc