- 24.4.2018
Armáda České republiky zajišťuje již od roku 1990 provoz záchranné služby v Plzeňském a Karlovarském kraji. O tom, jak vypadá služba záchranářů, kteří poskytují pomoc v režimu 24/7 se dnes přesvědčila ministryně v doprovodu ředitele Agentury vojenského zdravotnictví brigádního generála Zoltána Bubeníka a dalších hostů.
„Navštěvuji útvary Armády České republiky a musím říci, že zde v Líních jsem velice spokojená. Jsou zde profesionálové, kteří dnes a denně zachraňují lidské životy,“ zdůraznila ministryně Šlechtová.
Ministryně Šlechtová se seznámila jak s provozem letecké záchranky, kterou jí provedl plukovník MUDr. Zdeněk Pašek, tak i s personálem, pro který je záchrana lidského života tou nejvyšší prioritou. Co víc, díky nabytí dovedností a zkušeností z ostrých zásahů vojenští záchranáři získávají i cenné zkušenosti, které mohou zužitkovat i při nasazení v zahraničních operacích.
Ošetření raněných či nemocných při bojové činnosti patří k dovednostem, které je třeba neustále prohlubovat. Proto jsou vojenští záchranáři pravidelně cvičení také v kurzech CLS (Combat Life Saver), díky čemuž mohou poskytovat špičkovou péči i v nestandardních podmínkách.
Ministryně Karla Šlechtová se seznámila s celým zázemím letecké záchranky, včetně hangárů a zázemí pro piloty a celý personál. Provoz vojenských vrtulníků W-3A Sokol ve zdravotnických verzích zajišťují příslušníci základny dopravního letectva v Praze-Kbelích a Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny AČR. S těmi ministryně Šlechtová hovořila nejen o aktuálních potřebách, ale i o výsledcích záchranky, počtu startů a zásahů za poslední měsíce. To vše samozřejmě mohlo být kdykoliv přerušeno v okamžiku, kdy by zazněla siréna a nastala potřeba urgentního zásahu.
Celkově armáda poskytuje leteckou záchrannou službu v nepřetržitém 24hodinovém režimu ve třech krajích – Plzeňském, Karlovarském a Jihočeském, a to jak z letiště v Líních u Plzně, tak od počátku roku 2017 také ze své základny v Bechyni.
Text a foto: Michal Voska