Náčelník Generálního štábu ocenil čtyři příslušníky armády pamětní mincí

005_950.jpg
  • 10.10.2016
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

V pondělí 10. října předal náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář pamětní mince vojákyni a třem vojákům. Poděkoval tak za statečnost a profesionální přístup lidem, kteří svým pohotovým jednáním zachránili životy i majetek.

Posádka vrtulníku Mi-17 ve složení major Zdeněk Heuschneider, major Miroslav Borufka a kapitán Mojmír Zachariáš ze 24. základny dopravního letectva Praha - Kbely se během výcvikového letu dostala do obtížné situace při technické závadě na jednom z motorů jejich stroje. Vojákům se podařilo vrtulník stabilizovat a bezpečně nouzově přistát. Díky rychlému jednání, duchapřítomnosti a plně profesionálnímu výkonu zcela určitě zabránili vážné letecké nehodě.

Kapitánka Irena Géryková, příslušnice Agentury personalistiky AČR, pomohla během pobytu v Itálii nezkušenému plavci, který přecenil své síly a začal se topit. Díky obětavému jednání, fyzické i psychické podpoře se jí podařilo bezpečně doplavat s tonoucím na břeh a prakticky mu tak zachránit život.

„Když jsem si pročítal jednotlivé příběhy, které se staly v letních měsících letošního roku, upoutaly mne právě tyto. Alespoň symbolicky se dnes snažím vyjádřit poděkování, protože záchrana lidských životů a techniky stojí za to chviličku se zastavit a říct, že to byla perfektně odvedená práce,“ uvedl při předání ocenění armádní generál Josef Bečvář.

Text a foto: Miroslav Šindelář, MO

Fotogalerie