Home page > Aktuality > Návštěva velitele Národní gardy USA generála Hokansona

Návštěva velitele Národní gardy USA generála Hokansona

Ve čtvrtek 21. července 2022 jsme přivítali velitele americké Národní gardy Spojených států generála Daniel R. Hokansona. Během návštěvy v Praze se setkal s náčelníkem Generálního štábu AČR generálmajorem Karlem Řehkou, kde probírali otázky v rámci rozvoje, výcviku a vzdělávání českého vojska a národních gard.
Česká armáda je spolu s národními gardami Texasu a Nebrasky součástí projektu „State Partnership Program“.

„Bylo mi velkou ctí uvítat generála Hokansona. Vážím si společného setkatání a možnosti vzájemného předání zkušeností z výcviku vrtulníkového letectva u nás doma a v USA. Generál Hokanson je bývalý pilot vrtulníku, nalétal přes 2 600 letových hodin, z toho více než 50 bojových. Má za sebou mnoho úspěšných ostrých akcí a operací, “ dodává zástupce velitele 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely plukovník Milan Laniak.

Generál Hokanson se seznámil s činností dopravního a bojového vrtulníkového letectva. Prezentace pod vedením podplukovníků Petra Šafaříka a Tomáše Navrátila byla zaměřena na hlavní úkoly jednotlivých letek. Amerického velitele nejvíce zaujala pátrací a záchranná služba SAR (Search and Rescue) a letecká záchranná služba HEMS (Helicopter Emergency Medical Service). Navíc dodal, že právě touto činností osádky zvyšují připravenost k boji a díky reálným situacím dokáží okamžitě zareagovat. Po diskuzi následovala akrobatická display ukázka vrtulníku W-3A Sokol s prvky záchranářské akce. Na závěr si generál prohlédl bojové vrtulníky 22. základny vrtulníkového letectva MI- 24 a MI-17 a záchranářské a transportní vrtulníky typu W-3A Sokol, MI-8S a MI-17 kbelské základny.

„S generálem Hokansonem jsme se shodli, že právě ostré zásahy HEMS v reálných podmínkách jsou tou nejlepší formou tréninku pro bojovou připravenost. Navíc, vzájemná výměna zkušeností z obou stran je velice důležitým prvkem pro další rozvoj v oblasti výcviku a operačním nasazení. Spolupráci s národní gardou USA, kterou jsme zahájili již v roce 2007, chceme dále rozvíjet i v budoucnu. Je to přidaná hodnota pro obě zůčastněné strany, “ dodává plukovník Milan Laniak.

Fotogalerie

Nahoru