Návštěva velitele Národní gardy USA generála Hokansona

b41c55fa-7984-481e-a573-a9e16a1173a9_1.jpg
  • 21.6.2022
  • kpt. Bc. Kristýna Kosatíková

Ve čtvrtek 21. července 2022 jsme přivítali velitele americké Národní gardy Spojených států generála Daniel R. Hokansona. Během návštěvy v Praze se setkal s náčelníkem Generálního štábu AČR generálmajorem Karlem Řehkou, kde probírali otázky v rámci rozvoje, výcviku a vzdělávání českého vojska a národních gard.
Česká armáda je spolu s národními gardami Texasu a Nebrasky součástí projektu „State Partnership Program“.

„Bylo mi velkou ctí uvítat generála Hokansona. Vážím si společného setkatání a možnosti vzájemného předání zkušeností z výcviku vrtulníkového letectva u nás doma a v USA. Generál Hokanson je bývalý pilot vrtulníku, nalétal přes 2 600 letových hodin, z toho více než 50 bojových. Má za sebou mnoho úspěšných ostrých akcí a operací, “ dodává zástupce velitele 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely plukovník Milan Laniak.

Generál Hokanson se seznámil s činností dopravního a bojového vrtulníkového letectva. Prezentace pod vedením podplukovníků Petra Šafaříka a Tomáše Navrátila byla zaměřena na hlavní úkoly jednotlivých letek. Amerického velitele nejvíce zaujala pátrací a záchranná služba SAR (Search and Rescue) a letecká záchranná služba HEMS (Helicopter Emergency Medical Service). Navíc dodal, že právě touto činností osádky zvyšují připravenost k boji a díky reálným situacím dokáží okamžitě zareagovat. Po diskuzi následovala akrobatická display ukázka vrtulníku W-3A Sokol s prvky záchranářské akce. Na závěr si generál prohlédl bojové vrtulníky 22. základny vrtulníkového letectva MI- 24 a MI-17 a záchranářské a transportní vrtulníky typu W-3A Sokol, MI-8S a MI-17 kbelské základny.

„S generálem Hokansonem jsme se shodli, že právě ostré zásahy HEMS v reálných podmínkách jsou tou nejlepší formou tréninku pro bojovou připravenost. Navíc, vzájemná výměna zkušeností z obou stran je velice důležitým prvkem pro další rozvoj v oblasti výcviku a operačním nasazení. Spolupráci s národní gardou USA, kterou jsme zahájili již v roce 2007, chceme dále rozvíjet i v budoucnu. Je to přidaná hodnota pro obě zůčastněné strany, “ dodává plukovník Milan Laniak.

Fotogalerie