Obdrželi medaile za mise v Iráku, v Afghánistánu, na Islandu či na Sinaji

1_2876.jpg
  • 9.12.2016
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

V pátek 9. prosince se ve Slavnostní síni Národního památníku v Praze na Vítkově uskutečnil nástup příslušníků AČR po návratu ze zahraničních operací. Ceremoniálu se zúčastníl náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie MO Jakub Landovský, zástupce náčelníka Generálního štábu - ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Petr Mikulenka a představitelé velení AČR.

Medaile Za službu v zahraničí převzali vojáci 1. jednotky leteckého poradního týmu, kteří plnili úkoly na území Iráku. Oceněni byli rovněž příslušníci úkolového uskupení Air Policing, kteří střežili vzdušný prostor Islandské republiky a vojenští profesionálové 19. jednotky leteckého poradního týmu (AAT - Air Advisory Team) působící v Afghánistánu.

Medaile dále převzali příslušníci velitelství mise MFO (Multinational Force and Observers) v Egyptě, operačního velitelství mise Evropské unie EUFOR Althea na území Bosny a Hercegoviny a vojáci 6. letecké jednotky AČR CASA, kteří prošli misí na Sinajském poloostrově.

Dalším vybraným příslušníkům těchto zahraničních misí byly uděleny Záslužné kříže ministra obrany ČR, čestné odznaky AČR Za zásluhy a věcné dary.

„Nasazení našich vojáků v těchto misích je dlouhodobě naší skvělou vizitkou nejen vůči aliančním spojencům. Bezprostředně při něm vzniká a utváří se vojenské partnerství a přátelství. Vážím si vašeho každodenního zaujetí plnit co nejlépe svěřené úkoly. Navíc v prostředí, které je na hony vzdáleno běžnému mírovému standardu. Někteří z vás byli v zahraniční nasazeni již po několikáté, pro jiné to byla premiéra. Všichni ale bez rozdílu jste obstáli na výbornou,“ řekl při této příležitosti náměstek Jakub Landovský a poděkoval za to vojákům.  

„Jednotka leteckého poradního týmu byla prvním kontingentem naší armády, který byl po dlouhé přestávce nasazen v Iráku. Neměla to vůbec jednoduché. Musela si všechno vybudovat, začínala prakticky od nuly. O to víc bych jim chtěl poděkovat. A nejen jim, vojáci všech čtyřem misí odvedli svou práci na výtečnou,“ zdůraznil generálmajor Mikulenka. Dodal, že je pokaždé nevýslovně rád, když se všichni vojáci po splnění svého úkolu vrátí zdraví do vlasti.

„Bylo to již několikáté naše nasazení na Islandu. Ty mise jsou podobné, tentokrát se ale lišila tím, že poprvé jsme vyvezli rakety středního dosahu AIM-120 AMRAAM. Měli jsme tak možnost si ověřit, že máme správně nastavené logistické záležitosti a že operační použití těchto prostředků je bezproblémové,“ dodal na závěr velitel úkolového uskupení Air Policing na Islandu podplukovník Jaroslav Tomaňa.  

Text a foto: Vladimír Marek

Fotogalerie