„Plzeňský triatlon organizujeme pro potěšení“ říkají letečtí záchranáři

dscf7252_2.jpg
  • 4.8.2016
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Ve čtvrtek 4. srpna v odpoledních hodinách se příslušníci Letecké záchranné služby pustili do sportovního klání. Na trati Líně - Vstiš - Křížový Vrch - Líně je čekalo 27 kilometrů, které museli zdolat na kole, ve vodě a takzvaně „po svých“, nejlépe během.

Závod, který organizují záchranáři z Líní má mnohaletou tradici, ale z důvodu resortních změn a mnoha reorganizací jej na nějakou dobu přestali pořádat. „Rozhodli jsme se, že závod znovu vzkřísíme a přidáme mu jinou podobu.“ říká na úvod nadporučík Antonín Petrů, jeden z organizátorů a současně pilot vrtulníku W-3A Sokol s volacím znakem KRYŠTOF 07.

„Na záchranku nám chodí děkovné dopisy a prosby o setkání od pacientů, kterým jsme pomohli. V běžném provozu toho nejsme schopni. Organizace závodu, kterého se účastní vojenský letecký a zdravotní personál, hasiči záchranáři, ale třeba i lékaři z plzeňské nemocnice je přesně ta pravá příležitost pro setkání. Kdo chce, může se přidat jako závodník a udělat též něco pro své zdraví. A kdo není ze zdravotních důvodů schopen trať zvládnout, přišel jen podpořit závodníky, setkat se se záchranáři a dobře se pobavit.“ dodává nadporučík Petrů.

Letecká záchranná služba v Plzni-Líních drží 24 hodinové služby. Leteckou část zabezpečuje technikou a personálem 24.základna dopravního letectva Praha-Kbely a zdravotní část tvoří Odbor Letecké záchranné služby a urgentní medicíny. Společně tak tvoří celek, který pomáhá v těch nejhorších případech, kdy jde doslova o minuty.  

V plzeňském triatlonu jde ovšem zejména o to, aby se všichni zúčastnění hlavně dobře bavili a odreagovali, což je pro záchranáře při jejich náročné službě bezpochyby nezbytné. Přestože startovné je více než symbolické a zdaleka nepokryje potřeby organizátorů, závod podporují patroni z řad pacientů, kteří přispěním drobného daru pro vítěze vyjadřují, jak vděční jsou svým andělům s volacím znakem KRYŠTOF 07.

Fotogalerie