Posádky vojenských a civilních letadel cvičili záchranu osob z vodní hladiny

image_2.png
  • 27.7.2016
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Postupy a používání záchranných prostředků na vodě cvičili tento týden posádky letadel 24.základny dopravního letectva Praha-Kbely ve spolupráci s CATC (Czech Aviation Training Center) Prague a posádkami leteckých společností  ČSA a Travel Service.

„Tento výcvik musí být prováděn pravidelně pro případ, že dojde k havárii letounu, případně vynucenému přistání na vodní hladinu. Je nutné, aby palubní personál dokázal organizovat činnost v zájmu přežití co největšího počtu cestujících.“ vysvětlil inspektor bezpečnosti letecké přepravy Otakar Štokr a dodává: „Správné používání záchranné vesty, organizace a rozdělování jednotlivých činností zabezpečujících přežití, používání signálního vybavení raftu, případně voru a jeho ovládání. To jsou činnosti, které musí členové posádek ovládat.“

CATC (Czech Aviation Training Center) Prague se obrátilo na kbelskou základnu se žádostí o součinnosti při cvičení. Zároveň chtěli využít znalostí a zkušeností kbelských příslušníků záchranné a výsadkové přípravy, kteří po absolvování mnoha kurzů S.E.R.E školí nejen kbelské posádky, jak se chovat v případě letecké nehody a jak použít nouzové dávky, ale školí také vojáky, kteří se chystají na mise do válečných oblastí.

Cvičení probíhalo ve dnech 26.-27. července v blízkosti hráze vodní nádrže Slapy Třebenice, kde se nachází Oddíl poříční policie. Ten poskytl pro celou akci zázemí a zajišťoval bezpečnost cvičících a celého prostoru. Posádky též absolvovaly teoretickou přípravu zaměřenou na způsob a možnosti přípravy stravy nutné k přežití i použití nouzového vybavení. Členové posádek letadel si pod vedením vojenských instruktorů prakticky vyzkoušeli některé činnosti nutné pro přežití. V rámci cvičení byla rovněž provedena ukázka záchranné práce s využitím vrtulníku Mi-17.

„Realizace výcviku byla perfektní. Nad očekávání splnila svůj účel. Budeme mít velký zájem pokračovat v obdobném zaměstnání i v budoucnu.“  za CATC uvedl Richard Kubelka.

Text: kpt. Zuzana Špačková, tiskový a informační důstojník 24.zdl

Foto: archiv CATC,  Otakar Štokr

Fotogalerie