Sinaj (MFO - Multinational Force and Observers)

mfo-flag1.jpg
  • 3.10.2016
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Od 4. listopadu 2013 v misi MFO slouží jednotky leteckého kontingentu - letecký a pozemní personál AČR - s letounem CASA C-295M.

Na základě žádosti Egypta a mezinárodní organizace dohlížející na dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem působí od listopadu 2009 tři důstojníci Armády České republiky v operaci MFO. Od 4. listopadu 2013 v misi slouží jednotky leteckého kontingentu - letecký a pozemní personál AČR - s letounem CASA C-295M.

Velitel 4. úkolového uskupení AČR MFO Sinaj:

podplukovník Petr Dušátko

V současné době působí v MFO na 1660 příslušníků ozbrojených sil 12 zemí, více než 170 civilních pracovníků a téměř 500 dodavatelů.

Čeští vojáci slouží na jedné ze dvou základen MFO v oblasti - na základně v El Gorah na severu Sinaje, která se rozkládá zhruba 20 kilometrů od břehů Středozemního moře. Menší jižní základna je poblíž Šarm al Šejku.

Mezi hlavní úkoly příslušníků MFO patří provoz kontrolních a propouštěcích míst (tzv. checkpointů) a hlídková a pozorovatelská činnost podél hranic obou zemí. Organizace vznikla v dubnu 1982, kdy Stát Izrael vrátil území Sinaje Egyptu.

Velitel 6. letecké jednotky:

major Miloš Domin

Počet osob: 18

Letoun: CASA C-295M

Rotace po šesti měsících

Úkol: monitorovat situaci nad egyptsko-izraelskou hranicí společně s mezinárodními pozorovateli na palubě letounu, zajišťovat přepravu osob a materiálu ve prospěch mise MFO.

Text a Foto: army.cz

Více na: http://mfo.org/en/contingents

Fotogalerie