Vojenský vrtulník testoval přistávací plochu v Karlových Varech

img_9502_2.jpg
  • 23.3.2018
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Včera v odpoledních hodinách testovala posádka vojenského vrtulníku W-3A Sokol další nezpevněnou plochu nedaleko stanoviště ZZS Karlovarského kraje. Ta by měla sloužit pro přistání vrtulníku letecké záchranné služby v případě rychlého transportu pacienta z Karlovarské nemocnice v nočních hodinách nebo při transportu pacienta z města Karlovy Vary.

Karlovarská krajská nemocnice provozuje heliport, který se nachází přímo na střeše budovy nemocnice. Heliport byl původně určen pro vrtulníky do hmotnosti 3,5 tun, ale loni byl recertifikován na hmotnost 6,4 tun. Provozní doba heliportu je stanovena od svítání do soumraku. Pro noční přistání vrtulníku nebo přistání za snížené viditelnosti, byli letci nuceni přistát s pacientem na letišti v Olšových Vratech nebo v blízkosti benzínové pumpy u Ohře.

Plocha ve Dvorech se nachází mezi sídlem krajské záchranky a ředitelstvím policie ve Dvorech. Jedná se o přistávací plochu nikoli heliport. Záchranáři ji budou využívat v případech, kdy se transport uskuteční po soumraku. „Pro nás a zejména pak pro pacienty, je každá další plocha možností, jak zefektivnit přepravu pacienta do lékařského zařízení. Tato plocha je pro přistání v noci naprosto vyhovující. Je na kraji města, mimo zástavbu, odpadne zde potřeba uzavírat kvůli přistání vrtulníku celou oblast. Mimo to se sanitky nemusí prodírat městem a šetří tak drahocenný čas.“ uvedl kapitán vojenského vrtulníku major Petr Šafařík.

„Pro pacienty z městské aglomerace nebo v noci z nemocnice jsme dosud využívali plochu u benzínové pumpy, což však znamenalo při přistání vrtulníku omezení dopravy hlavního průtahu městem. Po dohodě s vedením Zdravotnické záchranné služby Karlovy Vary jsme zvolili přistávací plochu ve Dvorech u stanoviště záchranky. Pro pacienty to přestavuje benefit v okamžité využitelnosti zdravotnické posádky k dalšímu zásahu. Letiště v Olšových Vratech stále zůstává nejlepší plochou při nepříznivých klimatických podmínkách.“ řekl plukovník Zdeněk Pašek, náčelník odboru Letecké záchranné služby urgentní medicíny.

Travnatá přistávací plocha využita záchranářským vrtulníkem není nic neobvyklého. Podobně využívají letci plochu u parku v Zítkových sadech v centru Prahy, kde přepravují pacienty například do Všeobecné fakultní nemocnice: „Naše posádky jsou pochopitelně na přistání na podobných plochách trénované. Dnes šlo takzvaně o rekognoskaci terénu, kdy jsme si za denního světla obhlídli celou plochu z vrtulníku, zkusili si nalítnout ze všech stran, aby nás v případě ostrého zásahu v noci, kdy jde o každou minutu, nic nepřekvapilo. Během takovýchto přistání na nezpevněné ploše jsou našim největším nepřítelem náhodní kolemjdoucí, kteří v touze o atraktivní „selfíčko“, se nám téměř doslova vrhají pod kola vrtulníku, aniž by si uvědomovali, jak velmi nám znemožňují naši práci a i sebe vystavují možnému nebezpečí“ dodal major Šafařík.

Fotogalerie