Vojenští hasiči cvičili ve Španělsku se skutečným ohněm

evakuace-ranenych-predstavuje-nedilnou-soucast-vycviku.jpg
  • 18.10.2021
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Příslušníci vybraných Vojenských hasičských jednotek absolvovali v říjnu ve dvou rotacích speciální kurz zásahu při letecké nehodě ve španělském Gijónu. Kurz úspěšně absolvovalo celkem 23 vojenských hasičů. Splňoval standardy Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA), vedli ho zkušení instruktoři společnosti Strategic Fire Solutions a účastnili se ho příslušníci jednotek z Pardubic a Prahy-Kbel.

Hasiči si během tří dnů vyzkoušeli hašení požáru leteckého paliva za použití různých hasiv (vody, pěny i prášku), procvičili si taktiku vedení zásahu při letecké nehodě, včetně spojení, velení zásahu a správné rozmístění hasičské techniky. Zásadní však byl zásah proti skutečnému ohni v letadle, který španělský trenažér věrně simuloval. Díky němu si hasiči procvičili pohyb v hořícím trupu, včetně evakuace raněných, a vyzkoušeli, jak obtížný takový zásah je, když je prostor naplněný dýmem snižujícím viditelnost prakticky na nulu a teplota vystoupá na několik set stupňů.

„Podobný trenažér se v České republice nenachází a naši hasiči tak měli jednu z mála příležitostí vyzkoušet si věrnou simulaci zásahu při letecké nehodě s požárem letadla i rozlitého kapalného paliva. Díky množícím se výcvikům v zahraničí tak mají naši hasiči jedinečnou možnost srovnávat různé taktiky zdolávání požáru a záchranných prací svých kolegů z různých zemí světa,“ shrnul svoji čerstvou zkušenost nadrotmistr Martin Sobek z Pardubic.

Výcvik však obsahoval i zásahy při požáru dílčích částí letadla. Ty se vyznačují určitými specifiky, jako je požár brzd, kde hrozí vzplanutí hořčíkových částí, požáry motorů, požár v nákladovém prostoru nebo jednotlivých částí interiéru.

Major Jan Měřička pak dodal, že Velitelství Vzdušných sil AČR organizací takovýchto výcviků přispívá ke zvýšení akceschopnosti našich hasičů na letištích a současně k plnění mezinárodních závazků AČR: „Díky tomu jsou schopnosti našich hasičů z letišť na nejvyšší úrovni a srovnatelné se zahraničními partnery. Všem pilotům i přepravovaným cestujícím tak můžeme zaručit stejně kvalitní servis, jako nabízí světová letiště.“

Autor: major Jan Měřička

Fotogalerie