Vzdušné operace v podmínkách elektronického boje

3_obsluha-pozemniho-rusice-nastaveni-parametru-ruseni.jpg
  • 2.11.2016
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

V průběhu měsíce října se na území České republiky uskutečnil další ročník cvičení Ramstein Guard, do kterého byli zapojeni příslušníci Velitelství vzdušných sil AČR, 26. pluku velení, řízení a průzkumu, 25. protiletadlového raketového pluku, 21. základny taktického letectva, 24. základny dopravního letectva a 53. pluku průzkumu a elektronického boje. Současně se do cvičení zapojily také nadřízené alianční prvky a zástupci JEWCS (Joint Electronic Warfare Core Staff).

Cílem cvičení koordinovaného z úrovně velitelství Vzdušných sil AČR bylo zdokonalení komunikace osádek střediska řízení a uvědomování (dále jen CRC - Control and Reporting Centre) s operátory jednotlivých radiotechnických rot, řídícími bojového navedení a piloty v podmínkách, kdy dochází k rušení radiolokačních i rádiových prostředků.

V těchto podmínkách vedli příslušníci CRC simulovanou bojovou činnost a předávali hlášení od podřízených útvarů nadřízenému stupni, Centru pro velení a řízení vzdušných operací NATO pro Evropu (CAOC). Operátoři jednotlivých radarů zároveň měli možnost si vyzkoušet použití možných ochran proti rušení a operativně reagovat na změnu situace.

„Cvičení Ramstein Guard je pro jednotky vzdušných sil vždy velkým přínosem, neboť probíhá v reálném prostředí za použití rušení,“ konstatoval koordinátor cvičení a dodal: „Velmi důležité je v takové situaci především procvičení součinnosti všech jednotek a koordinace jejich činnosti, které nelze jinak reálně vyzkoušet.“

Text a foto: Vzdušné síly AČR

Fotogalerie