Vzdušné síly Armády České republiky získaly ocenění Velkého Richarda

3i4a2955_export_60.jpg
  • 11.12.2017
  • kpt. Mgr. Zuzana Špačková

V neděli 10. prosince proběhlo v Zoo Praha tradiční setkání přátel, sponzorů a adoptivních rodičů zvířat. Cenu Velkého Richarda převzal generálmajor Jaromír Šebesta, velitel Vzdušných sil Armády České republiky za dlouhodobou pomoc a podporu při zajišťování transportů koní Převalského do Mongolska v rámci projektu Návrat divokých koní.

Ceny Richard, nazvané podle oblíbeného gorilího samce Richarda, jsou určeny pro nejvýznamnější podporovatele Zoo Praha. Ceny jsou vyrobeny z českého křišťálu podle sádrového odlitku tlapy gorilího samce Richarda. Letos je spolu s ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem předal judista Lukáš Krpálek.

Velkého Richarda, který je oceněním za výjimečný počin, získaly v letošním roce Vzdušné síly Armády České republiky. „Podílet se na projektu Návrat koně Převalského nám dává možnost cvičit naše posádky v podmínkách, ke kterým bychom se v rámci České republiky jinak vůbec nedostali. Jedná se zejména o přistání na nezpevněné ploše. Jde tedy o spolupráci, která má prospěch pro obě strany. V tomto případě zde profituje ještě třetí strana - tou je příroda,“ uvedl generálmajor Jaromír Šebesta.

Od roku 2011 uskutečnila Zoo Praha ve spolupráci s Armádou ČR již sedm samostatných transportů koní Převalského. Dosud bylo na vzdálenost šesti tisíc kilometrů přepraveno šestadvacet klisen a jeden hřebec, další čtyři koně byli v letošním roce letecky přepraveni uvnitř Mongolska.

Armáda přepravuje koně Převalského letounem CASA –295M  24.základny dopravního letectva Praha-Kbely. Během bezmála dvacetihodinového letu je vždy čekají dvě mezipřistání v Kazani a Novosibirsku. Koně jsou poté v transportních bednách naloženi na nákladní automobily a odvezeni do oblasti Takhin Tal (Tachin tal) v Přísně chráněné oblasti Gobi B. Zde jsou následně vypuštěni do aklimatizační ohrady.

„Děkuji všem přátelům, sponzorům a adoptivním rodičům zvířat ze Zoo Praha za jejich dlouhodobou přízeň. Dnešní oslava je zároveň výjimečná tím, že ji navštívil 1 400 000. návštěvník tohoto roku, což se v celé historii pražské zoo podařilo jen jednou,“ vyjádřil vděčnost všem podporovatelům Zoo Praha její ředitel Miroslav Bobek.

Letos uplynulo 25 let od prvního okamžiku, kdy byli do Gobi vypuštěni první koně Převalského, kteří byli odchovaní v zajetí a následně byli vráceni zpět do volné přírody. Nyní jich v Přísně chráněné oblasti Gobi B žije na 170.

S transporty koní Převalského do země jejich původu se v západní Evropě začalo v 90. letech. Za tu dobu se do Mongolska vrátilo přes sto koní. Ve volné přírodě byl kůň Převalského, poslední divoký kůň vůbec, vyhuben před 40 lety. V současnosti žije po celém světě zhruba 1900 koní Převalského, z toho asi 300 ve dvou národních parcích v Mongolsku.

Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Fotogalerie